ODS začala překvapivě prosazovat přímou volbu prezidenta

Václav Klaus, Foto: ČTK

Totální obrat předvedla o víkendu Občanská demokratická strana, když vyzvala k zavedení přímé volby prezidenta. Ta by totiž v současné době zvýšila šance Václava Klause, kandidáta ODS na úřad prezidenta.

Václav Klaus,  Foto: ČTK
Že se jedná o krok účelový přiznává ODS zcela otevřeně. Při parlamentní volbě by podle prohlášení ostatních stran neměl Václav Klaus příliš šancí na úspěch, ale v přímé volbě by si naděje dělat mohl. Václavu Havlovi vyprší prezidentský mandát 2. února a už v lednu se musí volit jeho nástupce. Většina stran tvrdí, že přímá volba se už v tomto období nedá stihnout, neboť se musí změnit Ústava. Jak dodává Josef Blahoš, z Ústavu státu a práva, jednalo by se o zásadní průlom.

"U nás tradice volby prezidenta z období první republiky a potom z období následucích, byla vždy volba prostřednictvím parlamentu."

A tuto tradici obhajoval i Václav Klaus. Podle tisku ještě na jaře napsal, že přímá volba na Hrad "je výrazem nevíry v parlamentní systém". Obrat k přímé volbě byl poměrně nečekaný a někteří činitelé ODS přiznávají, že je pro ně těžko stravitelný. Šéf senátorů ODS Mirek Topolánek deníku Právo řekl, že přímou volbu nepodpoří. A důvod? Ještě v září obhajoval v Senátu názor opačný. Podle jeho slov přímá volba není možná bez dalších změn Ústavy. Že by se muselo sáhnout do základního zákona a posílit pramovoci hlavy státu se domnívá i docent Josef Blahoš.

"Prezident v současné době, kdy je volen Parlamentem, má poměrně velice malé pravomoci v oblasti exekutivy, to jest moci výkonné, kam také náleží svým postavením. Pokud by měl být volen občany, bylo by třeba podstatně jeho pravomoci rozšířit, protože v podstatě lze říci, že by to byl jakýsi zbytečný přepych, aby prezidenta vybaveného tak malými pravomocemi volil přímo občan."

Jaká tedy může nastat v parlamentu situace? Buď ODS své partnery přesvědčí a proběhne přímá volba. V případě, že se jí to nepodaří, bude prezidenta volit ve třech kolech Parlament. Při fiasku by následovala další tříkolová volba. A pak je tu ještě třetí možnost, že se zákonodárci na žádném kandidátovi neshodnou. Toto možnost považuje docent Blahoš za určitou spekulaci.

Petr Pithart,  Foto: ČTK
"Jsem přesvědčen o tom, že nakonec by parlament kandidáta našel a v podstatě by byl zvolen ten, kdo by dostal potřebnou většinu hlasů. Jiná je ovšem otázka, zda by to byl kandidát, který odpovídá potřebám současné společnosti."

Předseda Senátu Petr Pithart, rovněž kandidát na prezidenta, připustil i jinou možnost volby - první kolo v parlamentu a pokud z něj kandidát nevzejde, následovala by volba přímá. Za této situace by však byla Česká republika zřejmě několik měsíců bez prezidenta. Zároveň se vynořuje řada otázek. Nevyvolá zásah do Ústavy snahy po další revizi, například zrušení Senátu? A pak je tu i otázka finanční, kde vzít dodatečné stamilióny na přímou volbu prezidenta.