ČR se zatím nedaří vytvořit zcela nezávislou justici, míní zpráva Institutu pro otevřenou společnost

Zemím, které usilují o vstup do Evropské unie se zatím nedaří vytvořit zcela nezávislou justici. Tvrdí to zpráva Institutu pro otevřenou společnost, podle níž se tyto země včetně České republiky často potýkají se snahami vlád získávat nad justicí kontrolu.

Jak konstatuje zpráva Institutu pro otevřenou společnost, jednotné normy pro soudnictví neexistují ani v zemích Evropské unie. Hlavním problémem je totiž nalézt určitou rovnováhu mezi dvěma póly, kdy se na jedné straně řada evropských zemí potýká s přehnaným vlivem státu na soudy. Na straně druhé straně dochází v některých zemích podle Miroslava Krutiny z Českého helsinského výboru k přehnaně velké autonomii.

"Je to velice těžká otázka a je jasné, že ani evropské země, které jsou v Evropské unii, tuto otázku ještě nemají prakticky dořešenu. Ideálním případem je Itálie, kde soudnictví bylo osamostatněno, nicméně, stalo se naprosto nekontrolovatelnou uzavřenou skupinou."

Česká republika však patří spíše do kategorii opačné. Zpráva kandidátským zemím mimo jiné vytýká nedostatečné financování soudů, což může ohrožovat jejich nezávislost. Jak konstatoval Miroslav Krutina, soudci jsou v České republice dobře ohodnoceni, nikoliv však ostatní personál na soudech, což vede k nezájmu o povolání a velké fluktuaci. České soudnictví je nyní v jakési fázi přerodu, neboť Ústavní soud zrušil nedávno přijatý zákon o soudech a soudcích. Podle soudců hrozilo nebezpečí vlivu státních úředníků na justici.

"Nevole soudců inspirovala prezidenta k podání ústavní stížnosti a samotná zpráva pak čerpá z velké části právě z rozhovorů s jednotlivými soudci. Takže jsou to právě soudci, kteří na toto nebezpečí poukázali. Konkrétně se jim nelíbilo například povinné vzdělávání v instituci, která je řízena osobou jmenovanou ministrem."

Soudcům se nelíbí zejména to, že by v Justiční akademii měli respektovat výklad jednotlivce a jeho právního názoru. A co české justici ještě zpráva vytýká? Například způsob hodnocení a povyšování soudců, kde chybí jasná pravidla. Institut pro otevřenou společnost nabízí podle Miroslava Krutiny jako jedno z řešení zvýšit například zapojení soudců do otázek financování justice.

"Jedním z nabízených řešení je vytvoření celostátní instituce, která by byla způsobilá soudnictví reprezentovat, hájit zájmy soudců například při legislativním procesu v parlamentu a nebo při sestavování státního rozpočtu."

Zpráva navíc uvádí, že korupce se začíná v České republice projevovat i při schvalování zákonů. Politici i odborníci však takové tvrzení odmítají. Ministr vnitra Stanislav Gross například tvrdí, že Česko na tom není s korupcí o nic hůře než okolní státy. Tvrzení o podplácení při tvorbě zákon označil za "přitažené za vlasy".