Zbývají poslední čtyři kapitoly, tvrdí Telička
České republice zbývají uzavřít poslední čtyři kapitoly v jednáních o vstupu do Evropské unie. Chybí doladit kapitola dopravy, evropské instituce, rozpočtových otázek a zemědělství. Naším hlavním vyjednavačem je první náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti Pavel Telička, který poskytl exkluzivní rozhovor našemu kolegovi Mikuláši Kroupovi. Jaký je tedy aktuální stav ve vyjednávání o našem vstupu do unie?
"Jsme u konce, čekají nás ale ještě velmi problematické otázky a, řečeno žurnalistickou terminologií, velmi tvrdé jednání. Na druhou stranu, myslím si, že výsledky jsou na dosah. Potvrdil bych to i tím, že Česká republiky jako jedna z mála kandidátských zemí necítí potřebu otevírat již uzavřené kapitoly. Věřím, že v těch několika otevřených bodech především v kapitole zemědělství, částečně v kapitole rozpočtové a finanční ustanovení budeme schopni nejpozději do jednání v Kodani zvládnout."
Čeští zemědělci protestují proti menším dotacím. Mají zatím přiznáno jen 25% z dotací, které dostávají jejich kolegové ze zemích Evropské unie. Co pro české zemědělce děláte?
"Je třeba vnímat celou tuto kapitolu optikou konkurenceschopnosti našich zemědělců. Tam zapadají tyto přímé platby - jejich výše, progresivita nárůstu, délka přechodného období, ale i možnost dorovnávat je z vlastních zdrojů. Vedeme jednání s kolegy z ministerstva zemědělství i se svými protějšky z EU. Jednání pokračují a jsou někde uprostřed. Máme ale zase nějaké komparativní výhody, ale i nevýhody."
Nevyměnili čeští politici kapitolu zemědělství za jinou oblast, kde by na úkor zemědělství získali výhodnější podmínky?
"Nejsem politik, ale zastanu se jako loajální úředník vlády. Rozhodně nikoliv. Jsem přítomen nejen jednání vlády, jednání u EU o těchto otázkách, ale prakticky každý týden se scházím se zemědělskými organizacemi, s jednotlivými zemědělci. Rozumím jim, i jejich obavám. Podstatné je, abychom po skončení jednání prokázali, že výsledky jsou dobré a že naši zemědělci budou konkurenceschopní."
V médiích se často objevují informace o tom, že termín našeho vstupu do EU se stále posouvá. Vstoupíme tedy o EU v roce 2004 v lednu, dubnu, květnu nebo červenci? Můžete říci konkrétní datum?
"Nadále usilujeme o co nedřívější termín. Myslíme si, že by to mohlo být lednu. Nemůžeme s jistotou předpovědět problematiku ratifikačního procesu některých členských zemí. Je tedy pravda, že při posledních neoficielních jednáních se zmiňovaly termíny 1. dubna, 1. května 2004. Ale to ještě nic neznamená. Uvidíme až za nějaký čas přesné datum."