Odbory proti reformě

Šéf odborů Milan Štěch, Foto: ČTK

Koncepce reformy veřejných financí, kterou před měsícem předložilo ministerstvo financí, zůstává stále v popředí zájmu politiků i odborníků. A zákonitě vyvolává protichůdné reakce. Nyní se nechali slyšet i odboráři. Českomoravská konfederace odborových svazů oznámila že návrh reformy je pro její členy nepřijatelný.

Šéf odborů Milan Štěch,  Foto: ČTK
Odbory v první řadě nesouhlasí s hodnocením příčin deficitu veřejných rozpočtů. Z předložené koncepce vyplývá, že bezprostřední příčinou deficitu je neřízený nárůst sociálních výdajů. A to prý není pravda. Za příčinu naopak považují odbory chybný postup ekonomické transformace z první poloviny devadesátých let, který přivedl zemi do současných problémů. Transformační dluhy, které tehdy vznikaly, se budou splácet ještě léta. Další bezprostřední příčinou dnešního deficitu veřejných financí bylo podle odborů nedomyšlené prudké snížení daňové kvóty v letech 1993 až 2002. Tím přišel stát o finanční zdroje ve výši asi 109 miliard korun. Jak uvedl šéf odborů Milan Štěch, efektivní koncepce finanční reformy by měla vycházet z těchto základních premis.

"My si myslíme, že tyto hlavní příčiny je třeba v materiálu jasně pojmenovat, aby také hledání řešení bylo hledáním adekvátním a efektivním."

Odbory rozhodně odmítají tezi, že deficit má na svědomí nárůst sociálních výdajů. To prý odporuje faktům. Podle Štěcha je samozřejmě možné a přímo nutné škrtat ve výdajích do sociální oblasti tam, kde dochází k úniku prostředků a k jejich zneužívání. Velké úspory v této oblasti ale nelze čekat.

"Úspory na výdajové straně nebudou příliš velké. Samozřejmě například jsme ochotni se zapojit do diskuse třeba o stavebním spoření. Tam je možné najít nějaké řešení. Ale těžko budeme hledat řešení, aby se krátily důchody, aby se krátila podpora rodinám s dětmi, aby se plošně krátily podpory v nezaměstnanosti, které jsou nejmenší v Evropě a jsou poskytovány po nejkratší dobu. Tam už se podle nás nic neušetří."

Schodek státního rozpočtu v letech 2002-2006,  výhled,  Graf: ČTK
Vláda by se podle odborů měla spíše soustředit na hledání nových zdrojů pro veřejné rozpočty.

"A to spravedlivě od všech skupin občanů. A ne, aby byl stav takový, že hlavním přispěvatelem do systému jsou ti nejlépe čitelní, a to jsou zaměstnanci. Ale nejde to, aby celá řada různých jiných povolání se vyhýbala platbám do systému, ať sociálního pojištění nebo daňovým odvodům."

Milan Štěch zároveň zdůraznil, že odbory nevystupují proti reformě veřejných financí jako takové. Musí ale být vyvážená. Nelze proto oddělit tuto reformu ani od celkové hospodářské politiky vlády.

"Řešení narůstajících problémů při vědomí vstupu do Evropské unie není v plošných škrtech, ale je v hospodářském růstu. Současný de facto stav deflace, který nás může do určité míry uspokojovat, protože je nízká inflace, vede na druhé straně k tomu, že dochází k zastavení růstu a bez růstu se nemůžeme skutečně plnoprávně začlenit do Evropské unie, přibližovat se k tamní životní úrovni, což považujeme za to nejdůležitější."

Své stanovisko ke koncepci reformy chtějí odbory ještě prodiskutovat s vládou. Pokud by ale vláda trvala na současném návrhu ministerstva financí, musely by prý odbory přistoupit k blíže nespecifikovaným nátlakovým akcím.