Václav Klaus první dny po svém zvolení prezidentem

Václav Klaus po zvolení prezidentem, foto: ČTK

V pátek ve třetím kole třetí volby zvolen nový český prezident. Z dvojice Jan Sokol a Václav Klaus se rozhodli poslanci a senátoři pro druhého kandidáta. Co na novopečeného nejvyššího představitele státu čeká v nejbližších dnech? Kdo je vlastně Václav Klaus? Odpověď na tyto otázky hledal Vilém Faltýnek.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Podle českého právního řádu byl Klaus v pátek prezidentem zvolen, ale funkce se ujímá až o týden později, tedy 7. března složením prezidentského slibu. Má tedy sedm dní na to, "abych se seznámil se všemi úkoly, s touto budouvou, s pracovníky prezidentské kanceláře, abych do této kanceláře postupně doplnil další pracovníky k obrazu svému. Čili tento týden bude seznamování se s touto funkcí. Není prostor pro žádné výrazné prezidentské aktivity s velkým P a velkým A,"řekl Václav Klaus v pátek, bezprostředně po svém zvolení. Během víkendu pak oznámil, že současného kancléře Iva Mathé nahradí Jiří Weigl. Vyměnit chce také mluvčího prezidentské kanceláře a šéfy nejdůležitějších hradních odborů. Celou kancelář prý čeká inventura a zeštíhlení.

A jaké priority před sebe staví nový prezident ve vztahu k zahraničí? Na dotaz Radia Praha odpověděl:

Jiří Weigl,  foto: ČTK
"Není na pořadu dne, abych řekl, kam jet na první zahraniční cestu. Já jsem si plně vědom našich zahraničně-politických závazků, naší geografické polohy, souvislostí, ve kterých se nacházíme. Čili pro mně jsou to na prvním místě čtyři sousední země, protože s někým v daleké cizině se dohodnout můžeme nebo nemusíme, čili čtyři sousední země jsou moje evidentní priorita. Jsme v Evropě, usilujeme o vstup do Evropské unie - priorita číslo dvě. Pro nás je významnou věcí transatlantická koperace s USA - třetí velká entita. A konečně čtvrtá věc - nemyslím si, že bychom měli být uzavřeni v Evropě, musíme být otevřeni celému světu a proto si myslím, že máme maximálně aktivně spolupracovat i s dalšími zeměmi Asie, Latinské Ameriky, Afriky."

Kdo je Václav Klaus? Nahlédli jsme do jeho curiculum vitae: Narodil se 19. června 1941 v Praze. Na Vysoké škole ekonomické v Praze vystudoval zahraniční obchod a po absolutoriu v roce 1963 pracoval jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu Československé akademie věd. V závěru 60. let získal stáž na Cornellské univerzitě v USA. Po celá 70. léta pracoval ve Státní bance československé, potom v polovině 80. let přešel do Prognostického ústavu ČSAV.

Do politiky Václav Klaus vstoupil již v listopadu 1989. Jako člen Občanského fóra (OF) byl v prosinci 1989 jmenován federálním ministrem financí. V rozhlasovém pořadu z roku 1991, kdy byl Klaus vnímán ještě velkou měrou jako ekonom, se nevyhnul otázce, zda netrpí chorobnou touhou po moci, jak to prý tvrdí jeho nepřátelé:

"Ale to je dětinské. Já opravdu k tomu nemám co říci. Já mám chorobnou touhu, abychom se v téhle zemi někam pohnuli, tu touhu mám a možná že i chorobnou, ale že by se to mohlo spojovat s mocí, to je opravdu hloupost. Nemám na to jiné slovo."

...uvedl Klaus v roce 1991, jako ministr financí prosazující radikální ekonomickou reformu země, v době, kdy ještě nikdo nevěděl, s jakým výsledkem z ní tehdejší Československo vyjde. Také jsme neznali budoucnost strany, kterou právě zakládal: Občanské demokratické strany. Už tehdy ale vyjádřil přesvědčení, že vnitřní kompas každého člověka vede tam, kde je jeho místo.

"Já myslím, že člověk by směřoval asi velmi obdobným směrem, že nějaký ten kompas, který člověka vede, nepochybně existuje a je dost silný, takže ono by se to asi prosadilo nakonec."