Vláda požádala o vyjádření důvěry
Koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly se rozhodla požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Vede ji k tomu způsob, jakým byl v pátek zvolen prezident Václav Klaus. Je totiž zřejmé, že pro vládního kandidáta Jana Sokola nehlasovali všichni poslanci koalice. Více Vilém Faltýnek.
Politologové považují žádost kabinetu o vyslovení důvěry za dobrý, ale riskantní krok. Vládu podle nich čeká buď brzký konec, nebo se jí podaří vrátit úder, který jí výsledek páteční volby prezidenta zasadil. Vzhledem k tomu, že koalice má ve sněmovně většinu jen jednoho hlasu, není podpora vládě zcela jistá. Možnost neúspěchu premiér Špidla nevylučuje.
"Až proběhne hlasování, je možné uvážit další řešení. Možností je několik a na každou existuje několik odpovědí. Jistě že hypoteticky jsme připraveni na jakékoliv řešení. Reagovat ale budeme až na výsledky, které se projeví při hlasování."Předsedu poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka žádost o vyjádření důvěry vládě nepřekvapila. Vláda a celá koalice si podle něj v této chvíli nemůže být jista, zda ji podporují všichni její poslanci. "Já si dovedu představit, že to je způsob, jak obnovit váhu koalice a její soudržnost tím, že si takto vyzkouší, jestli má v parlamentu dostatečnou podporu pro to, aby mohla pokračovat. Je to myslím legitimní prostředek, jak reagovat na to, co se odehrálo na Pražském hradě,"řekl Zaorálek.
Většina představitelů koalice doufá v setrvání kabinetu, například předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš předpokládá, že pro pokračování vlády budou všichni unionisté: "V tuto chvíli jsem si zcela jist, že odpověď všech deseti poslanců bude kladná." Také šéf lidovců Cyril Svoboda tvrdí, že jeho poslance nebude potřeba příliš přesvědčovat, aby vyslovili důvěru současné vládě: "Já myslím, že se předpokládá, že poslanci za KDU-ČSL podpoří vládu při hlasování o důvěře. Takže není myslím třeba dělat žádné pokusy."Naopak opoziční ODS a KSČM daly najevo, že vládu nepodpoří, stejně jako ji nepodpořily loni v červenci, když vznikala. Nejsložitější bude rozhodování v klubu ČSSD, který se v průběhu hledání nástupce prezidenta Václava Havla rozdělil. Žádostí koaliční vlády premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) o vyslovení důvěry se bude Poslanecká sněmovna zabývat v úterý 11. března.