Válka v ekonomice

Ivo Nejdl

Válka v Iráku má samozřejmě svou odezvu i v ekonomice. Jaké bude mít dopady na českou ekonomiku zjišťoval Zdeněk Vališ.

Růst české ekonomiky se loni zpomalil, vyplývá to z právě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o něco víc než dvě procenta. Čekal se lepší výsledek. Česká ekonomika ale spíše než na historická čísla čeká v těchto dnech na to, jak se vyvine konflikt s Irákem. V popředí zájmu je nyní zcela logicky vývoj cen ropy. Jak říká odborník na ropné trhy Jiří Šťastný ze společnosti Coloseum, zatím se v podstatě opakuje situace z války v Perském zálivu v roce 1991. Před vypuknutím konfliktu tehdy ceny ropy stoupaly, ale hned druhý den po zahájení bojů prudce klesly o 33 procent. Totéž zaznamenáváme nyní.

"Trhy jsou uklidněné, očekávají, že ten konflikt nebude trvat dlouho, že se rychle vyřeší a dodávky budou pokračovat v neztenčené míře."

Na druhé straně, jak uvádí Ivo Nejdl, analytik Raiffeisen Bank, finanční trhy, které jsou na různé dramatické události mnohem citlivější, v tuto chvíli vyčkávají, jaký bude vývoj v příštích hodinách a dnech.

"Obchodníci sledují na terminálech zprávy z Iráku, současně jsou všude puštěny televize s přímým zpravodajstvím. Jakákoliv informace může pohnout trhem. Nikdo se nechce pouštět do nějakého zvětšování pozic v jakékoliv měně či v různých akciových a dluhopisových titulech. Ten vývoj bude spíše odpovídat tomu, že všichni si budou dávat pozor, aby se nespálili."

Krátká válka v horizontu několika týdnů by podle Nejdla posílila dolar vůči euru a samozřejmě také vůči koruně, což by pro Česko znamenalo jisté zdražení ropy, i kdyby její ceny na světových trzích stagnovaly nebo šly dokonce dolů. Z hlediska české exportu by zároveň záleželo na tom, jak by se vyvíjel kurs koruny vůči euru. Český vývoz, jak známo, směřuje především do západní Evropy. Je docela pravděpodobné, že krátká válka by vedla k posílení kursu koruny vůči euru, protože finanční trhy by tak mohly reagovat na poněkud rezervovaný až odmítavý postoj některých velkých evropských zemí k válce s Irákem. Ale nejde jen o kurs koruny. Podle Karla Kühnla, předsedy poslaneckého klubu Unie svobody a bývalého ministra průmyslu a obchodu, by postoje některých evropských zemí k válce mohly mít na českou ekonomiku i jiný vliv.

"Je velká škoda, že naši nejbližší obchodní partneři, například Německo, ale také Francie, se postavily proti tomuto zásahu, protože to znamená, že jejich ekonomiky nebudou schopny zúčastnit se poválečné obnovy Iráku. Nebudou schopny absorbovat pozitivní impulsy z této obnovy. A nebudou tedy schopny takového růstu, kterého by byly schopny jinak. A nižší růst těchto ekonomik, zejména německé, znamená i nižší růst ekonomiky české, protože německá ekonomika je naším - s velkým odstupem - největším partnerem."

Většina odborníků předpovídá letos Česku zhruba tříprocentní růst. To vše ale za předpokladu, že válka nebude trvat dlouho, tedy řadu měsíců. Krátká válka by podle odborníků mohla přinést zlepšení spotřebitelské nálady, lacinou ropu a celá světová ekonomika by dostala nový impuls k růstu.