České firmy mají šanci

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu se svou agenturou CzechTrade spustily tento týden informační systém pro české podnikatele, kteří by se chtěli podílet na obnově Iráku.

Informace o českých firmách a jejich konkrétních nabídkách budou předávány zastupitelským úřadům ve Washingtonu a Kuvajtu. Odtud půjdou do databáze Americké agentury pro mezinárodní rozvoj - USAID a do Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc, který zřídila americká vláda. Ten bude mít jako prioritu budování státní správy v Iráku. Jak říká Martin Tlapa, generální ředitel agentury CzechTrade, americká strana nabídla Česku přímo účast domácích odborníků na práci Úřadu.

"Já mám informace, že Česká republika byla vyzvána v rámci asi deseti zemí. Pokud se nám podaří vyslat pracovníky na tento úřad, tak to bude docela důležitá výchozí pozice, abychom tam mohli prosazovat i naše obchodní zájmy."

Výhodou českých firem by mohla být někdejší dobrá pozice na iráckém trhu.

"Velká část - asi 60 procent - petrochemického průmyslu pochází z České republiky. Velmi významnou pozici tam měli traktory Zetor. Dodávali jsme tam ve velkém rozsahu obráběcí a textilní stroje a jiné strojírenské položky."

Podle Martina Tlapy mají české firmy šanci zúčastnit se obnovy poválečného Iráku jako subdodavatelé velkých amerických a možná i britských koncernů. Také jiní odborníci soudí, že české podniky nemohou snít o tom, že by se v Iráku prosadily jako kdysi dodávkami kompletních investičních celků. Radiu Praha to ostatně potvrdila Dagmar Kuchtová, ředitelka vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy. Zároveň ale dodává, že Češi se na iráckém trhu nemusí ztratit.

"Firmy, které si myslí, že budou vyvážet kompletní investiční celky, tak mají samozřejmě velké oči. Pokud by se to podařilo, bude to výjimka. Spíše to vidíme skutečně v té rovině subdodávek menších technologických celků a průmyslových výrobků. Tam si myslíme, že je pro naše firmy prostor, mají tam reference a kontakty. Řada středních firem, které vznikly v privatizaci z těch velkých, jež působily v Iráku, se dokázala postavit na vlastní nohy a mají velmi zajímavé výrobní programy. Teď bude záležet na tom, abychom přesvědčili americké partnery, protože oni to nevědí, a zčásti nás i podceňují, že máme co nabízet."

Ve Spojených státech je už známo šest velkých inženýrských firem, které budou mít na projektech rekonstrukce pravděpodobně největší podíl. Tyto společnosti budou také spravovat finanční prostředky, které pro konkrétní projekty vyčlení organizace jako USAID.