Hraběnka vysoudila zámek v Opočně

Stát by měl Kristině Colloredo-Mansfeldové vrátit zámek v Opočně na Rychnovsku, foto: ČTK

Jedna z vlekoucích se restitučních kauz dospěla zřejmě k závěru. Stát podle úterního rozhodnutí hradeckého soudu vrátí potomkům rodu Colloredo-Mansfeldů rozsáhlé movité i nemovité majetky zámeckého panství v Opočně. Podle kolegy Viléma Faltýnka sice ještě zbývá památkářům možnost dovolat se k nejvyššímu soudu, pravděpodobně se ale nenajde žádný nový důkaz, který by měl sílu soudní rozhodnutí zvrátit.

Soudní pře mezi státem a Kristinou Colloredo-Mansfeldovou se vlekla několik let. Podle zákona o zmírnění některých křivd komunistického režimu se hraběnka snažila získat zpět majetek svého otce. Soudy nakonec rozhodly zámek vydat. Nepodařilo se totiž předložit důkaz o tom, že Josef Colloredo-Mansfeld ztratil československé občanství a kolaboroval s nacisty.

Stát by měl Kristině Colloredo-Mansfeldové vrátit zámek v Opočně  na Rychnovsku,  foto: ČTK
Podle ředitele pardubického památkového úřadu Jiřího Švece se na opočenský zámek nevztahuje restituční nárok, protože Josef Colloredo-Mansfeld za války kolaboroval s Němci. Klíčovým dokumentem by byla žádost o říšské občanství, ta se ale před rokem 1948 ztratila.

"My máme jako důkaz jen vlastní životopis podepsaný Josefem Colloredo-Mansfeldem, kde v roce 1945 přiznává, že podepsal tu žádost o přiznání říšskoněmeckého občanství a to samo už stačí k tomu, aby byly uplatněny příslušné prezidentské dekrety k zabavení majetku. Ale soud, dokud nemá v ruce ten samotný dotazník, tak to nechce akceptovat jako důkaz, že tu žádost podal. Druhá věc je, že k té udané křivdě došlo mimo rozhodné období, které začíná únorem 1948. A tady jde o období 1945 - 1948, čili v tom spatřujeme nebezpečný precedent pokud jde o další restituční nároky."

Podobnou obavu vyjádřil i ministr kultury Pavel Dostál. "Vážně se obávám, že to protrhuje dekrety prezidenta Beneše. Ale soud tak rozhodl, on nese zodpovědnost. Právo někdy není totéž co spravedlnost,"řekl. Naopak starosta Opočna Zdeněk Filip s rozsudkem souhlasí a považuje ho za nápravu staré křivdy. Colloredo-Mansfeld podle něj nikdy nekolaboroval.

"On nikdy s Němci nespolupracoval a mám tu několik dopisů pamětníků, kteří s ním v té době byli ve styku, někteří s ním i spolupracovali ve Škodovce, kdy byl nuceně nasazen. Vždycky se zastával Čechů a dokonce po záboru republiky Německou říší odmítal mluvit německy, přestože česky zase tolik neuměl. Takže hledání důkazů o kolaboraci je jen zbytečným mrháním času."

Celková hodnota nemovitostí a sbírek, které by měli Colloredové žijící v Rakousku získat, není vyčíslena. "Ta suma by se ale určitě pohybovala v miliardách korun,"řekl Radiu Praha ředitel památkového úřadu Jiří Švec.