Jacques Rupnik: Vřele doporučuji vstoupit do EU
Už v sobotu večer bude jasné, zda se náš nejbližší soused - Slovensko - stane členem Evropské unie. Referendum o vstupu Slovenska do unie se koná 16. a 17. května. O necelý měsíc později přistoupí k volebním urnám i občané České republiky. V jaké fázi je nyní oficiální kampaň a co o ní soudí politolog se zahraniční zkušeností, zjišťoval Herbert Brynda.
...podobně vystupuje i řecký kavárník nebo španělská řidička autobusu. Podle Jany Adamcové, která má na českém ministerstvu zahraničí kampaň na starosti, šlo v této fázi hlavně o jakousi lidskou dimenzi:
"Chtěli jsme v této fázi představit Evropskou unii jako společenství normálních, obyčejných lidí, protože se přeci jenom v České republice o Evropské unii hovoří jako o nějakém byrokratickém organismu, přičemž je unie vnímána jako nějaký nelidský mamut, takže jsme ho chtěli trochu zlidštit."
Zvenčí má ovšem česká kampaň i atmosféra před referendem jiný rozměr. Jacques Rupnik z pařížského Centra pro mezinárodní studia a výzkum se domnívá, že - vzhledem k celonárodnímu konsenzu ohledně vstupu země do unie - před referendem neproběhla otevřená a hluboká diskuse:"Problém je, že aby byla dobrá kampaň, musí být skutečná debata. Musí být pro a musí být proti. A v této zemi i ti, co jsou proti, jsou vlastně pro. Tedy neodporují vstupu do Evropské unie. Ti, co jsou proti, ti, co od začátku kritizovali Evropskou unii, myslím především ODS a pana prezidenta, unii tvrdě kritizují, ale zároveň nežádají, aby se hlasovalo proti. Tím pádem máte kampaň bez debaty, protože jsou vlastně všichni pro."
A pro je i Jacques Rupnik. Zeptal jsem se ho na důvody.
"Zaprvé, je to příležitost zapojit se do společného projektu, který vznikl před půlstoletím bez nás, ale který dostává nový smysl tím, že se unie rozšiřuje do střední a východní Evropy. Takže zůstat mimo znamená zůstat v tomto procesu pasivním. A zadruhé, je potřeba si položit otázku, co je tou alternativou. Když tedy nebudu vstupovat do Evropské unie a nebudu se na tom procesu podílet, jakou mám alternativu. Vybuduji si tady svoji nezávislou svrchovanou Českou republiku, která bude mimo? To udělalo Švýcarsko a Norsko, což jsou země, které pro to měly své důvody. Češi nemají ani švýcarské banky ani norskou ropu. Vřele doporučuji vstoupit do Evropské unie nejen z ekonomických důvodů, ale hlavně z těch politických."Uzavírá politolog Jacques Rupnik, který se ve čtvrtek v rámci projektu Forum 2000 účastnil diskuse s názvem Quo Vadis, Europa?