Tam už nás mohl přijmout jenom Pánbůh, hodnotí návštěvu USA Svoboda

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se svým americkým protějškem Collinem Powellem, foto: ČTK

V pondělí se politická delegace České republiky vrátila z cesty po Spojených státech. Premiér, ministr obrany, ministr zahraničí, ministr průmyslu a obchodu a podnikatelský doprovod jednali s předními politiky, navazovali hospodářské kontakty a setkali se také s českými krajany ve státě Texas. Příspěvek shrnující jejich cestu připravil Vilém Faltýnek.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se svým americkým protějškem Collinem Powellem,  foto: ČTK
Vládní delegaci se dostalo širokého přijetí, o kterém hovořili čeští politici po návratu víc, než o konkrétním obsahu jednání. Cyril Svoboda, ministr zahraničí, v hodnocení politického významu šestidenní cesty nešetřil chválou.

"Tato návštěva byla mimořádně úspěšná, opravdu mi-mo-řád-ně! Já někdy žertuji, že tam už nás mohl přijmout jenom pámbůh. Kromě něho nás přijali všichni. Hlavě státu se dostává někdy přijetí u viceprezidenta nebo prezidenta. Ale aby premiéra přijal prezident a zároveň viceprezident (což by mohlo jedno druhé nahradit), u jednání je ministr zahraničí Colin Powell a ještě se se mnou sejde zvlášť a přijde na recepci České republiky, což se stalo poprvé v tomto roce, aby šel na nějakou recepci, jestliže máme přijetí u ostatních klíčových ministrů a zároveň reprezentanty Kongresu USA, tak to je velký politický kapitál. Tím se říká: my vám demonstrujeme, že jsme partneři. A takových zemí je málo, které toto mohou říct."

Manželé špidlovi uprostřed sboru krajanů,  foto: ČTK
Vedle politických jednání měla delegace i svůj obchodně podnikatelský program. Jednání o české účasti na obnově Iráku byla podle Špidly jen jedním, byť důležitým tématem. Některé komentáře upozorňují, že Špidlova cesta se týkala i české účasti na systému protiraketové obrany. Předpovídají v té souvislosti, že nadzvukové stíhačky, které bude Česko kupovat, budou americké F-16. Delegace se setkala s českými krajany v Texasu a s kubánskými disidenty na Miami.

Cyril Svoboda na setkání s krajany,  foto: ČTK
K dalším aspektům cesty se vyjádřil premiér Špidla. "Jednání ukázalo, že vztahy mezi Spojenými státy a Českou republikou jsou na velmi pevných základech. Součástí naší cesty byla velká podnikatelská mise, tady je na vyhodnocení ještě čas. Jednání, která proběhla, mohou pokračovat a dospět k uzavření kontraktu. Proběhla take jednání s našimi krajany v Texasu, to byla velmi příjemná část této cesty a velmi mě citově zasáhlo, jak pevnou vazbu mají krajané k původní vlasti."

Přijetí u krajanů ocenil pro Radio Praha i ministr zahraničí Cyril Svoboda: "To setkání bylo mimořádně vřelé. To je veliká komunita na území státu Texas, čítající na milion lidí. Oni tam žijí, protože tam kdysi emigrovali jejich dědečkové a babičky, nebo otcové, matky, většinou to nejsou lidé, kteří sami odjeli do USA. Je obdivuhodné, že řada z nich mluví česky, dokonce tam byl člověk, jehož matka emigrovala a jemuž je dnes 97 let. Samozřejmě, že jsou mezi nimi ti, kteří už česky nevládnou a je zajímavé, že nejhůř česky mluví ti, kteří emigrovali v posledních letech. Ale v každém případě tito lidé nezapomněli na svoji vlast a cítí k ní pevnou vazbu. Sklutečnost, že vybrali 4 miliony dolarů na postavení kulturního centra, je důkazem, že to všechno myslí vážně."