Pro oživení česko-ruských vztahů udělali zatím nejvíce fotbalisté a hokejisté

Prezident Václav Klaus (vpravo) se setkal 1. listopadu se svým ruským partnerem Vladimirem Putinem v jeho venkovské rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy, foto: ČTK

Uplynulou sobotu se poprvé po deseti letech setkali prezidenti Česka a Ruska. Naposledy k takovému setkání došlo v roce 1993 během návštěvy Borise Jelcina v Praze. Podle Václava Klause začala nyní nová éra v česko-ruských vztazích. Co o těchto slovech soudí, na to se Zdeněk Vališ zeptal politologa Zdeňka Zbořila z University Karlovy.

Prezident Václav Klaus  (vpravo) se setkal 1. listopadu se svým ruským partnerem Vladimirem Putinem v jeho venkovské rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy,  foto: ČTK
"Já nevím, protože ta cesta prezidenta Václava Klause byla svým způsobem symbolická. On v podstatě toho moc otevřít nemůže. My nemáme prezidentský systém. Jednání Václava Klause s Vladimírem Putinem je takové nerovnoprávné, protože prezidentský systém dává hlavě Ruské federace sílu otevřít ty vztahy na vyšší úrovni, kdežto nás náš prezident - ačkoliv může reprezentovat stát navenek a mít určitý podíl na zahraniční politice - tyto pravomoci nemá. Pokud tedy za tímto symbolickým gestem nebude následovat nějaká jiná aktivita vlády nebo parlamentu, tak to bude jenom jakési naznačení možností, ale nikoliv nějaký úspěšný čin."

Zřejmě by mělo jít spíše o vládu. Mimochodem, premiér Špidla ještě v Rusku nikdy nebyl....

"No...umí rusky. Na škole se mu říkalo Voloďa, tak třeba najde nějaký sentiment vůči Rusku. Ale víte, ty česko-ruské vztahy jsou přece mnohovrstevné. Jsou například rozvinuté v kultuře, od nějakých těch panslavistických iluzí, až po konkrétní kulturní kontakty. A dá se předpokládat, že se ta mnohavrstevnost bude oživovat. Koneckonců pro to jejich oživení asi víc udělalo těch několik fotbalistů a hokejistů, než..."

Prezident Václav Klaus s chotí se setkali s Vladimirem Putinem a manželkou Ljudmilou v jeho venkovské rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy,  foto: ČTK
....trenér Vlastimil Petržela v Zenitu Petrohrad, Jarošík v CSKA Moskva...

"..no jistě, víc než kdejaký diplomat, který by i chtěl a nemůže. Kdežto tito lidé nám jednak vysvětlili, že v Rusku jsou peníze. V té konzumně orientované společnosti na Západě se sice uzavírají velké smlouvy, ale fotbalisté ty peníze nedostávají na dlaň, zatímco v Rusku se platí. Tato diplomacie, od dveří k dveřím, od klubu ke klubu, je pro vzájemné vciťování se do pozice toho druhého možná zajímavější než bilaterální vztahy na nejvyšší úrovni."

Dovolme si, pane docente, tak trochu zaspekulovat. Kdo by mohl víc vydělat na zlepšení vzájemných vztahů: Česko nebo Rusko?

"Samozřejmě Česká republika, a to výrazně. Česká ekonomika se pohybuje v takových miniaturních rozměrech ve srovnání s tou ruskou. Problémem ovšem je, zda ty nové změny, ke kterým nyní v Rusku dochází, a které mohou vést až k politickým změnám, třeba i politického systému, nám takovou spekulaci umožňují, zda nám dávají jasný prostor pro onu spekulaci. Obracení se k Rusku může přinést české ekonomice velký prospěch, ale také jí to může ovlivnit negativně."