Součková: když chcete něco změnit občas šlápnete někomu na kuří oko

Ministryně zdravotnictví Marie Součková, v pozadí premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla (vpravo) a předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, foto: ČTK

Dnešní rubrika by se mohla jmenovat spíš O kom se mluví. Ministryně zdravotnictví Marie Součková má za sebou zdrcující porážku. O víkendu kandidovala neúspěšně do Senátu a u voličů zcela propadla. Komentátoři hovoří o katastrofě. Ministryně říká, že se nyní znovu soustředí na reformu zdravotnictví, i zde má však mnoho odpůrců. Marii Součkovou si pozval k mikrofonu Jaromír Marek.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková,  v pozadí premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla  (vpravo) a předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Otázka: Vnímáte to jako katastrofu, že jste se mezi všemi šesti kandidáty umístila na předposledním místě?

"Proti žádnému protikandidátovi nebyla vedena taková antikampaň, jaká byla vedena proti mé osobě. Začalo to projednáváním situace českého zdravotnictví ve vládě, čímž možná chtěla opozice posílit svého kandidáta, ataky se stupňovaly a podsouvaly se mně rozhodnutí, která jsem neučinila. Byla proti mně spuštěna likvidační kampaň, která měla zmenšit mé šance......"

otázka: Promiňte, mluvíte o likvidační kampani...pro tento pocit snad existuje i medicínská diagnóza...

"Haha, máte pravdu, ale já bych to nepřirovnávala k medicíně. Setkala jsem se během kampaně se spoustou lidí a naslouchala jejich potřebám. Kandidovala jsem jako všichni ostatní. Nevyužívala jsem své současné pozice, toho, že jsem ministryně, ale kandidovala jsem jako lékařka."

otázka: Jde to vůbec, aby se ministr stal se na týden dva lékařem, občanem?

"Možné to je. Já jsem vzděláním lékař, ministr je funkce politická."

Ministryně zdravotnictví Marie Součková volila 7.11. v doplňovacích senátních volbách v Brně,  foto: ČTK
Otázka: Zůstáváte dál ministryní zdravotnictví, řekla jste, že vaší prioritou zůstává reforma zdravotnictví....hlasy proti reformě se ozývají ze všech stran. Myslíte si, že se ji podaří nastartovat podle vašich představ?

"Věřím, že ano. Pacient by měl být na prvním místě, měl by dostat informace, měl by vědět, jak a kam putují peníze v systému zdravotních pojišťoven. Setkání s Brňany mně utvrdilo v tom, že jsou to správné teze. Že to jsou problémy, které lidé chtějí řešit."

otázka: Jak dostat do zdravotnictví dostatek peněz? Respektive, někteří tvrdí, že je v něm peněz dost, jen nejsou efektivně využívány.

"Ano, je pravda, že zdravotní péče vždy souvisí s ekonomikou. Zdravotní pojišťovny musí hrát aktivní roli a uzavřít smlouvy podle kvality a nikoli kvantity. Zrevidovat dané smlouvy a nebát se je s některými ukončit. To bude znamenat záruku kvality a dobrého léčení. Důležitá je i optimalizaci nemocničních zařízení. Populace stárne a my musíme být na to schopni reagovat."

Otázka: Krajská zastupitelstva na vás vytvářejí velký tlak kvůli oddlužení nemocnic, které přešly do jejich správy a jsou mnohdy zatíženy velkými dluhy, které ochromují jejich činnost. Co s tím hodláte dělat?

"nabídla jsem pomocnou ruku. Udělaly se audity, aby bylo zřejmé, o jaké peníze se jedná. Operace první pomoci bude předmětem koaličního jednání, věřím, že bude úspěšné a kraje do konce roku obdrží potřebné peníze ze tří čtvrtin do konce roku a další na začátku roku příštího. Je to velmi významná pomoc krajům."

otázka: Vy jste zmínila, že reforma zdravotnictví je váš hlavní cíl. Už několik měsíců se však na vaši hlavu snáší kritika, mnozí vás vyzývají, aby jste odstoupila...není neúspěch v senátních volbách v Brně klackem do ruky těm, kteří nesdílí vaše vize?

"Kdo chce hledat nějaký klacek, vždy jej najde, aniž by se nějaké volby konaly. Když chcete něco změnit a rozčeříte stojaté vody, šlápnete občas někomu na kuří oko. Chceme-li systém narovnat, je kolem toho křik a povyk. I tyto lobbystické skupiny a zájmy pochopí, že ve středu našeho počínání je lidské zdraví, že musíme systém změnit tak, aby zdravotní péče byla kvalitní a dostupná."