Knižní distribuce - slabina českého trhu
Za měsíc zazáří prskavky nad vánočními nadílkami. Vedle spotřební elektroniky a oblečení nebudou zřejmě v balíčcích chybět ani knihy - jeden z oblíbených vánočních sortimentů. V předvánočním čase se podle odhadů odehraje 60 - 70 knižního prodeje za celý rok. O situaci na českém knižním trhu hovořil Vilém Faltýnek s tajemníkem Svazu knihkupců a nakladatelů Jaroslavem Císařem a pořadatelkou knižních veletrhů Svět knihy Danou Kalinovou.
Ani technický vývoj nic nemění na podstatě prastarého vynálezu: "Fenomén knihy se nemění, ale co možná přijde, logicky se vstupem do EU, bilingvální knihy. A co mě překvapilo teď na Slovensku, tam už jsou běžné, třeba pohádky v agličtině a ve slovenštině. Myslí, že to k nám taky dojde. A velmi častým jevem taky je, že se knihy spojují s jiným médiem, třeba s CD-romem nebo s audiokazetou. To se u nás ještě tolik nevyužívá, ale v zahraničí je to tuž taky hodně časté," předpovídá ředitelka Světa knihy Dana Kalinová vývoj na základě zkušeností ze zahraničních knižních veletrhů. Ze porovnání se zahraničím také vychází Jaroslav Císař v hodnocení největších slabin českého knižního trhu: "Český trh myslím momentálně nejvíc trápí knižní distribuce. Momentálně na našem malém teritoriu existuje 60 knižních distributorů. Srovnejme to s Německem: stomilionový trh, nepoměrně větší nabídka a tři čtyři hlavní distributoři a vedle toho další specializované distribuční firmy. A potom je u nás ještě jeden nešvar, že se rozšiřuje komisní prodej knih. Knihy se nekupují kash, byť s rabatem, ale je to stále majetek nakladatelství, knihkupec když to neprodá, tak to vrátí, ten žádné riziko nenese. Naopak v podstatě dotuje celý český knižní trh."
Jaroslav Císař shrnuje základní čísla: v loňském roce v České republice vyšlo více než 14.000 titulů. Na tomto čísle se podílelo 1100 vydavatelských subjektů, vyšlo 14 milionů výtisků a obrat v oboru je kolem 4 miliard. Údaje jsou bohužel jen odhadované, protože vydavatelé přesné informace neposkytují. Vydávaným a velmi prodávaným žánrem je ovšem i braková literatura. "Podle žebříčku v našich Nových knihách češi tíhnou k braku, ke skandálnostem, k pamětem polulárních osobností, které hubnou, které bojují s rakovinou, které mají v posteli milenky, tu či v zahraničí, prodává se to, je o to zájem, ale já to za žádnou knihu moc nepovažuji."
V otázce základních statistik Jaroslav Císař odkazuje na průzkumy, podle nichž si průměrný Čech koupí ročně jednu až dvě knihy, "což ve srovnání s cizinou je docela slušné, protože když to srovnáte s mnohem většími jazykovými oblastmi, já znám třeba Polsko nebo Španělsko, tak v tom jsme na tom docela dobře. Stejně dobře jsme na tom v budování domácích knihoven, s výjimkou Finska mnoho dalších zemí není, které mají tu lásku knihy vidět." Velká část českých domácností má podle Císaře domácí knihovnu střední velikosti, tzn. s 200 - 300 knížkami.