Unikátní Motol sám volá o pomoc
Třinácti iráckým dětem s extrémně těžkými srdečními vadami zachránili v uplynulých týdnech život lékaři v dětské nemocnici v Praze Motole. Přitom, jak uvádí Zdeněk Vališ, by samotná nemocnice potřebovala urgentní pomoc.
"Motolská nemocnice je skutečně oním českým zařízením, které - jak se to nazývá v materiálech Ministerstva zdravotnictví - by mohlo být mezinárodní nemocnicí WHO, tedy zařízením, které má kapacity poskytovat péči zahraničním pacientům na špičkové úrovni a v některých oborech na nejšpičkovější. Klasickým představitelem je právě dětské kardiocentrum."
To se ostatně ukázalo i v případě programu pomoci iráckým dětem.
"Pro ten typ srdečních vad, který se tady ošetřoval, je problematické sehnat vhodné zdravotní zařízení v celé Evropě. V podstatě nejbližší taková kardiocentra, která by byla podobně vybavena nejen materiálně, přístroji, ale i lidsky, jsou v Londýně nebo v New Yorku."
Jakkoli to může vypadat nepatřičně, nelze opomenout ani finanční stránku věci. Na kolik by tedy přišla stejná léčba v zahraničí?"Byl by to minimálně čtyřnásobek té částky, vynaložené u nás, ve Spojených státech až šestinásobek. Čili upřímně řečeno, jestliže to dnes vycházelo zhruba na půl miliónu korun na jedno dítě, tak bychom se pohybovali v částce asi sto tisíc dolarů."
Srovnání finanční stránky léčby ale může zároveň posloužit jako oslí můstek k otevření jiné kapitoly. Největší dětská nemocnice v České republice je v kritickém, havarijním stavu. Byla projektována před 45 lety a v tomto stavu se nachází už řadu let. Na některých pokojích neteče teplá či studená voda, pokoje jsou v letních měsících sluncem doslova rozpálené, jiné v zimě nelze vytopit, kuchyňky na odděleních, sociální zařízení rodičů či zdravotnického personálu jsou zcela nedůstojné. I za těchto podmínek však je tu hospitalizováno v průměru přes 25 tisíc dětí ročně, a to nejen pražských nebo ze středočeského kraje. Motolská nemocnice slouží dětem z celé země. Je zde řada pracovišť, která jsou v Česku jediná a jedinečná a jejichž péči prostě nelze ukončit, přemístit, zrušit. V motolské nemocnici jsou umístěny referenční laboratoře pro celou ČR, diagnostické přístroje specializované pro vyšetřování i těch nejmenších pacientů. Těžce nemocné dítě se zhoubným nádorem, dětským diabetem či jiným závažným onemocněním vyžaduje opakovaně v průběhu dlouhodobé léčby tým odborníků, a skutečnost, že tento tým je v jedné nemocnici, závidí motolským lékařům kolegové z vyspělých evropských států. Nemluvě už o tom, že tato nemocnice je výukovou základnou pro studenty 2. lékařské fakulty, z níž vzešlo mnoho odborníků-pediatrů. Podle ředitele Miloslava Ludvíka je nezbytná celková rekonstrukce. Už včera na ní bylo pozdě. Nemocnice podléhá přímo Ministerstvu zdravotnictví a Miloslav Ludvík věří, že stát se už konečně probere z letargie.
"My se s tím pereme asi od roku 2000. Ale jde o poměrně velmi náročný projekt, protože ta částka na celkovou rekonstrukci se pohybuje až k pěti miliardám korun a každému to na jednu nemocnici připadá až moc. Když se ale podíváte, kolik dnes stojí jiné stavby... Myslím si, že se nám už podařilo politiky i společnost přesvědčit, že nemocnice to skutečně potřebuje, že si to zaslouží. A hlavně, že se to vrátí celé České republice."Jak řekl Radiu Praha přednosta motolského dětského kardiocentra, primář Jan Škovránek, třeba zrovna vynikající výsledky programu na pomoc iráckým dětem by mohly některým odpovědným činitelům otevřít oči.
"Může to být jeden z kamínků do celé mozaiky. Asi je dobré mluvit o tom, že Motol není jenom černá díra, která natahuje ruce po prostředcích. Myslím si, že motolská nemocnice je určitý unikát. Je to systém, který kryje všechny obory, jež spolu vzájemně spolupracují. Koncentrace sil a prostředků je nesmírně efektivní a je to ve prospěch dětí. Byla by škoda, kdyby měl Motol padnout, kdyby se zdejší lékařské a celé zdravotní týmy rozpadly."