Kompenzace za zvýšení DPH
Kompenzace, které by měly u sociálně slabších zmírnit dopady přijatých změn u daně z přidané hodnoty, schválila v pátek Poslanecká sněmovna. Rodičům s malými dětmi a důchodcům tak chce vláda alespoň částečně vyrovnat zvýšenou finanční zátěž rodinných rozpočtů, kterou způsobilo přeřazení některých výrobků a služeb ze snížené pětiprocentní do základní, nyní devatenáctiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Více informací má Josef Kubeczka.
"Více než 1,9 milionu dětí, které mají nárok na dětský přídavek, obdrží 2 tisíce korun a každý důchodce obdrží části 1 tisíc korun mimořádného důchodu. Kromě těchto jednorázových kompenzací sněmovna také schválila návrh na to, aby se zvýšil rodičovský příspěvek o 1 tisíc korun ze stávajících 2 500 na 3 500 korun. Tyto změny budou účinné od poloviny letošního roku."
Hned po přijetí novely ministr Sobotka sněmovnu informoval, že v krátké době předloží i novelu zákona o dani z příjmů, která by měla přinést další úlevy pro rodiny a podnikatele. Jde podle něj například o společné zdanění manželů, změny v odpisových sazbách a opatření, které umožní veřejným vysokým školám odečíst si od základu daně dary až do výše deseti procent základu daně. Novela by měla být předložena počátkem léta.
Sociální kompenzace ve sněmovně nepodpořili opoziční ODS a KSČM. Komunisté sice kompenzace sociálně slabším vítají, ale pro novelu nehlasovali, protože jim jako celek připadá slabá. Občanští demokraté tvrdí, že vláda udělala chybu už při úpravách daně z přidané hodnoty a nynější kompenzace tento problém vůbec neřeší. Potvrdil to člen rozpočtového výboru za ODS Michal Doktor.
"My tu vazbu na zvýšení DPH vidíme jako příliš krátkozrakou. Cítíme problém především v tom, že výplata dávek prolomuje parametry schváleného státního rozpočtu na rok 2003. My si myslíme, že pokud vůbec, pak ta konstrukce zdražení nebo úpravy DPH měla být úplně jiná. Nelze postupovat formou, kdy se peníze od občanů vyberou a pak se jim vrací zpět."S kompenzacemi nesouhlasí ani ekonomové. Například analytik Volksbank Vladimír Pikora se domnívá, že vládní kroky spojené s růstem daní a jejich následnou kompenzací jsou zcela zbytečné. Podobnými kroky, jakou je právě kompenzace zvýšení daní, totiž prý vláda hladový státní rozpočet nikdy nenaplní.
"Já se domnívám, že bychom nemuseli zvyšovat daň o tolik, o kolik ji nakonec vláda zvýšila, protože potom spoustu těch peněz nazpátek vrátila nebo hodlá vrátit podnikům a domácnostem."
Podle ekonomky České spořitelny Heleny Horské je vyplácení jednorázových dávek nesystémové řešení, kterým si vláda platí předvolební hlasy. Soudí, že to může být nebezpečný precedent, protože kdykoliv bude vláda v budoucnu zvyšovat regulované ceny, budou tlaky na opětovné vyplácení dalších mimořádných dávek. Dražší restaurace a další změny v DPH nebudou mít podle Heleny Horské na důchodce nebo mladé rodiny s dětmi velký dopad. Vláda proto podle ní neměla dávky vůbec vyplácet.