V Praze byly uděleny letošní Radokovy ceny

Sergej Fedotov převzal pozlacený vavřínový věnec za režii a dramatizaci Bulgakovova Psího srdce na Komorní scéně Aréna Ostrava, foto: ČTK

V pátek byly v pražském Dejvickém divadle předány výroční divadelní Ceny Alfréda Radoka v oboru dramatické a inscenační tvorby. Slavnostní ceremoniál sledovala Evelina Himalová.

Sergej Fedotov převzal pozlacený vavřínový věnec za režii a dramatizaci Bulgakovova Psího srdce na Komorní scéně Aréna Ostrava,  foto: ČTK
Významná ocenění, nesoucí jméno velkého divadelníka, uděluje každoročně - už od roku 1992 - Nadační fond (dříve Nadace) Alfréda Radoka, a to na základě výsledků ankety kritiků, vyhlašované časopisem "Svět a divadlo". Na udělování letošních cen se poprvé podílelo i občanské sdružení "Divadelní obec". Naopak od účasti odstoupilo Ministerstvo kultury České republiky v souvislosti se zavedením nových Cen ministra kultury. Až doposud Radokovy ceny tradičně předával právě úřadující ministr kultury - v loňském roce naposledy Pavel Dostál, který letos přišel akci alespoň pozdravit.

Podle předsedy správní rady Nadačního fondu Jiřího Stránského jsou Ceny Alfréda Radoka "nejdůležitější odbornou bilancí divadelního roku, prestižním oceněním kvalitní tvorby, stimulem pro budoucí umělecké snahy, a mimo jiné i vodítkem pro divadelní historiky, neboť právě ony budou jednou vypovídat o tom, jak divadlo vyhovovalo konkrétním estetickým potřebám společnosti". A jak tedy dopadlo letošní hlasování celkem třiapadesáti divadelních kritiků..?

Pozlacený vavřínový věnec za "Inscenaci roku 2003" převzal ruský mág z Uralu Sergej Fedotov - za režii a dramatizaci Bulgakovova "Psího srdce". Ve hře, kterou uvedla Komorní scéna Aréna Ostrava, byl za "mužský herecký výkon" oceněn Michal Čapka, jenž je současně i autorem hudby. Jak mladý umělec uznání vnímá..?

Michal Čapka převzal cenu za herecký výkon za roli psa Šaryka v Bulgakovově Psím srdci,  foto: ČTK
"Můžeme být rádi. Je to hezké. Vlastně všechno náhoda. Pro mě především nezajímavější a nejpodstatnější bylo setkání s Fedotovem. Sergej vždycky říkal, že nejhorší je, když v té inscenaci ční jeden. Důležité je, aby ten celek fungoval. Takže vlastně z tohoto hlediska je ta moje cena jakoby minus pro tu inscenaci,"

ohodnotil nakonec sám sebe Michal Čapka.

Za "ženský herecký výkon" byla už potřetí za sebou odměněna Marie Málková, tentokrát bodovala v roli paní Zittelové ve hře Thomase Bernharda "Náměstí Hrdinů", inscenované pražským Divadlem Na zábradlí. Radokovu cenu "za scénickou hudbu" k Sikorově "Smetení Antigony" převzal David Smečka ze Studia Marta brněnské Janáčkovy Akademie múzických umění. Herečka Lucie Žáčková z Divadelní společnosti Petra Bezruče Ostrava se stala "Talentem roku". Ocenění "za dramaturgii" - tedy za text uvedený v Česku poprvé - si odneslo pražské Švandovo divadlo, které v překladu Milana Lukeše úspěšně inscenovalo komedii irského dramatika Martina McDonagha "Poručík z Inishmoru". Za nejlepší scénografii obdržel cenu kolektiv, který excelentně spolupracoval s Národním divadlem při experimentální inscenaci Glassovy minimalistické opery "Kráska a zvíře" v režii Petra Formana - Matěj Forman, Andrea Sodomková, Renáta Pavlíčková, Ondřej Maška, a přizván byl i výtvarník kostýmů Jan Pištěk.

Marie Málková převzala cenu za herecký výkon za roli paní Zittelové v inscenaci Bernhardovy hry Náměstí Hrdinů v pražském Divadle Na zábradlí v režii Juraje Nvoty,  foto: ČTK
Titul "Divadlo roku" už počtvrté získalo Klicperovo divadlo Hradec Králové, jemuž byla letos navíc udělena výborem Nadačního fondu Alfréda Radoka i zvláštní cena - "Hvězdy na vrbě" - za projekt "Čechov Čechům". To samozřejmě kolektiv divadla velice těší, ale principál scény Ladislav Zeman k tomu říká...

"Víte, my to nebereme jako olympijské hry, že jsme dosáhli jakoby 'zlatou', a že musíme mít zase 'zlatou' příští rok, a za rok, a znovu. My děláme divadlo pro své diváky. Je to takzvaný typ divadla repertoárového, neboli - musíme každý rok, každou sezónu, mít úplně zbrusu nový repertoár pro ně, aby se ten divák vracel, aby do divadla nejen nahodile přišel, ale aby chodil pravidelně. Teprve potom přichází taková ta sláva mimo naše město, mimo náš region, po celé republice, a samozřejmě jsme nadšeni, když můžeme reprezentovat české divadlo třeba i v zahraničí. V minulých letech se nám to několikrát povedlo, a hráli jsme právě Čechovovy hry v Paříži v rámci projektu 'Česká sezóna', 'Maryšu' v Berlíně na festivalu, hráli jsme na Slovensku, v Polsku, atd., takže to jsou takové ty přesahy, které normální divadlo činoherní nemá. To jsou momenty pro nás rozhodující,"

uvedl v rozhovoru pro Radio Praha ředitel královéhradeckého Klicperova divadla - "Divadla roku 2003" - Ladislav Zeman.

Závěrem dodejme, že ceny za inscenace a umělecké výkony v minulém roce nejsou jedinou aktivitou Nadačního fondu Alfréda Radoka. Ten podporuje i původní dramatickou tvorbu, a to zejména formou anonymní soutěže. Ceny Alfréda Radoka "za nejlepší původní českou či slovenskou hru" budou i letos - jako loni - uděleny v červnu. Porota vybírá ze 46 došlých textů. Výsledky budou vyhlášeny ve spolupráci s činohrou pražského Národního divadla v rámci projektu "Bouda II," pro který je šéfem činohry Michalem Dočekalem připravována i inscenace hry "Hypermarket" od zvláště úspěšného autora soutěže Viliama Klimáčka.