Čeští lékaři se kvůli specializaci hůře uplatní v Evropské unii
Nový zákon o výkonu lékařských povolání znemožňuje českým lékařům, aby se uplatnili v zahraničí. Vyžaduje totiž tak úzkou specializaci, při které často nenajdou místo nejen ve světě, ale i v řadě zdejších nemocnic. Proti zákonu protestuje Česká lékařská akademie, která sdružuje špičkové odborníky ze všech oborů medicíny. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:
"Od zeleného stolu, bez respektování připomínek, které zaslaly prakticky všechny odborné společnosti při přípravě tohoto zákona, je tam vyjmenováno 83 lékařských oborů, což je počet, který je dva- až třikrát vyšší, než je v průměru v kterékoli zemi Evropské unie, a který medicínu nesmírně rozdrobuje,"
kritizuje nový zákon prezident České lékařské akademie Prof. Cyril Höschl.
"Jeden příklad za všechny, jaký to může mít dopad pro pacienty a proč je to alarmující. Jestliže se někdo po promoci podle tohoto zákona stane specialistou například v dětské psychiatrii, což je jeden z těch oborů, který tam je uveden, tak oni nedomýšlejí, že bez přípravy v jiném oboru, například v dospělé psychiatrii, v den, kdy jeho pacient oslaví osmnácté narozeniny, ho musí přestat léčit a druhý den už na něj nesmí sáhnout, protože k tomu nemá odbornost."
Prof. Cyril Höschl upozorňuje i na nebezpečí, které nyní hrozí českým lékařům v zahraničí:
"Může se stát, že přílišná specializace v základním oboru povede k tomu, že ten, kdo by chtěl takový obor provozovat v nějaké jiné zemi Evropské unie, nenašel by tam jeho obdobu."Zákon také stanoví podmínky, za jakých se mohou ze špičkových nemocnic stát akreditovaná pracoviště, kde mladí lékaři získají svoji specializaci. Už ale neříká, kdo a jak bude tento systém financovat a z čeho se budou vyplácet mladým lékařům na těchto pracovištích mzdy. Podle diabetologa Prof. Michala Anděla přitom lékařské fakulty ročně opouští na dvanáct set nových lékařů.
"I kdybychom počítali tisíc lidí, kteří by měli se všemi sociálními a zdravotními pojištěními náklad na jednoho člověka 450 tisíc korun ročně, tak je to čtyři sta padesát milionů na rok. Tyto peníze se budou muset někde nějak získat, aby to školení mohlo slušně a kultivovaně probíhat."
Česká lékařská akademie proto požaduje novelu tohoto zákona tak, aby seznam jednotlivých lékařských oborů vycházel z praktických potřeb a aby systém školení mladých lékařů byl celostátně financován, jako je tomu například ve Spojených státech.