ODS vládu Stanislava Grosse nepodpoří

Stanislav Gross (vlevo) a Mirek Topolánek v diskusním pořadu ČT (Foto: ČTK)

Dlouhodobé výhrady k vládě stojedničkové koalice sociálních demokratů, lidovců a Unie svobody - DEU mají občanští demokraté. Jejich předseda Mirek Topolánek kritizuje jak vládní prohlášení, tak samotnou sestavu kabinetu Stanislava Grosse:

Stanislav Gross  (vlevo) a Mirek Topolánek v diskusním pořadu ČT  (Foto: CTK)
"Stanislav Gross sliboval, že vláda bude menší, že bude na jiném půdorysu, že bude mít jiné personální obsazení a jiné priority, a nic z toho vlastně nesplnil. Takže to, co jsme tvrdili již na začátku vládní krize, že jde o vyřizování účtů uvnitř sociální demokracie a že se nic nezmění, se nakonec potvrdilo jak personálním složením, tak samozřejmě i tím programovým prohlášením, které zatím známe."

O vládním prohlášení by sněmovna měla hlasovat příští úterý, občanští demokraté však už teď dávají najevo, že je nepodpoří. Program vlády podle nich nevytváří dostatečné podmínky pro růst ekonomiky, chybí totiž větší liberalizace trhu. Občanská demokratická strana chce podle Mirka Topolánka tyto změny prosadit po volbách v roce 2006:

"O tom, jestli se nám to podaří, se už samozřejmě bavíme nějakou dobu s potencionálními partnery, které bychom mohli v rámci koaliční smlouvy mít po volbách 2006. Nepochybně se shodneme s jakýmkoli příštím partnerem, že je nutné, pokud to nebude uděláno do roku 2006, nastartovat reformu zdravotní, sociální a důchodovou a že je nutné dělat taková opatření na příjmové straně rozpočtu, která by umožnila vznik nových pracovních míst, uvolnila podnikatelské prostředí. A to není jenom snížení daní, to je celá řada jiných opatření, jak institucionálních, tak samozřejmě legislativní povahy, a na to ten příští partner podle mne připraven je."

Mirek Topolánek
Během vládní krize, při níž padla vláda Vladimíra Špidly, usilovali občanští demokraté o předčasné volby. Podle Mirka Topolánka však s tímto požadavkem zůstali sami. V příštích dvou letech vlády současné koalice proto ODS zůstane důsledně v opozici:

"Pokusili jsme se jasně říct, že předčasné volby jsou pro nás varianta číslo jedna. Jako číslo dvě jsme jasně stanovili naše setrvání v opozici a opoziční práci, protože máme jen 57 poslanců z dvou set a fakticky nejsme schopni uplatňovat svoji politiku, svůj program, svoje vize. Situace u nás je taková, že každá vláda, která nastoupí, bude muset realizovat reformní kroky. Ty následující dva roky do voleb v roce 2006 budou spíše udržovací, marketingové z pohledu této vlády, a faktické reformy se realizovat nebudou. Což je samozřejmě smutné, ale my jsme si nemohli zadat v tom smyslu, že bychom dali vládě nějaký mandát, a přitom nemohli realizovat systémové kroky. To jsme odmítli, to musím zopakovat a mám v tom plnou podporu."