Miloslav Krist má ve sbírce bankovky ze 170 zemí světa

5000_1919.jpg

Vydejme se za výtvarnou krásou bankovek. Jak jste už v našem vysílání slyšeli, jejich výstava je právě na zámku Kozel. Jejího autora a vášnivého sběratele si k mikrofonu pozvala Zdeňka Kuchyňová.

Plzeňský sběratel Miloslav Krist se tomuto koníčku věnuje intenzivně už 15 let. Má ve své sbírce bankovky z celého světa, zhruba ze 170 zemí. Původní profesí je typograf a proto ho zajímá vše psané a tištěné.

"Já sbírám to, co se mi líbí. Čili bankovky z celého světa a z jakéhokoliv období. Mám bankovky staré i 250 let. Většinou mě zaujme grafika, to je první a většinou hlavní důvod proč jsem bankovky začal sbírat a posléze všechny možné tištěné a ručně psané materiály."

Bankovky mohou zaujmout svou nápaditostí a velikostí, jako jsou třeba peníze carského Ruska. Například bankovky s Kateřinou Velikou měly formát čtvrtky papíru. Za vzácné pak považuje Miloslav Krist zejména bankovky zaniklých států. Jiné zaujmou zase svou nenápadností, jako třeba válečné peníze. Například papírová koruna z Protektorátu Čechy a Morava se dnes prodává za 200 korun, ale nesmí mít ani zahnutý růžek. Za nejlepší dobu čs. bankovnictví pak sběratel považuje 20. a 30. léta 20. století, kdy své návrhy realizovali takoví mistři jako Alfons Mucha či Max Švabinský.

"Na prvních českých bankovkách se objevoval především Masaryk, pak tam byl první ministr financí Rašín. A co je zajímavé, autorem prvních čs. bankovek byl Alfons Mucha, který na své bankovky zakomponoval například i portrét své manželky a dcery. Ty první bankovky v roce 1919 se tiskly v Americe a potom byl tisk převeden do Československa, protože zpočátku u nás nebylo technické vybavení."

Nejvzácnější československá bankovka pochází právě z tohoto prvního období, to znamená z roku 1919 a je to 5000 korun. Její hodnota se dnes pohybuje kolem půl milionu.

"Nejvzácnější čs. bankovka má docela zajímavou historii i sběratelsky. Ono je totiž přesně známo kolik se z oběhu nevrátilo kusů. Nevrátilo se 98 a známo je 27 kusů různě ve sbírkách roztroušených po celém světě. Několik je v držení soukromých majitelů, zbytek, ta větší část, je v držení bank. Takže vlastně 98 minus 27, tolik ještě někde teoreticky může být. Každý z nás má ještě šanci. Naposled se dražila asi před 7 nebo 8 lety. Tehdy ta cena vyšplhala na necelých 300 tisíc, pokud si vzpomínám. Takže i kdyby se někde nakrásně objevila k prodeji, tak já určitě nebudu mezi těmi šťastnými, kteří si ji koupí."

A co říká Miloslav Krist na moderní bankovky? Ty ho příliš neoslovují. Vzhledem k obrovskému boomu padělatelství totiž převažuje podle jeho názoru technika nad výtvarnou stránkou.

"Euro je klasický příklad, čistě funkční záležitost. Je mi samozřejmě líto, a to asi každému sběrateli, že ta éra bankovek končí, vůbec ta éra platby formou bankovek a mincí. Odhaduji, že je to otázka několika desítek let, kdy úplně skončí."