Za papírovou státovku z roku 1919 zaplatil kupec 12 miliónů korun

Státovka v hodnotě pět tisíc korun z roku 1919, zdroj: archiv Bankovky.com

Dvanáct miliónů korun zaplatil kupec v internetové aukci za papírovou státovku z roku 1919. Stala se tak nejdražším vydraženým českým papírovým platidlem u nás.

Ilustrační foto: QuinceCreative,  Pixabay / CC0

Státovka je bankovka, kterou vydal stát, nikoliv Národní banka. Dražená státovka měla nominální hodnotu 5000 korun a byla z 15. dubna 1919. V oběhu byla pouze tři roky.

Její vyvovávací cena byla jeden milion korun, v dražbě tak stoupla na dvanáctinásobek. To překvapilo i Jiřího Čížka z České numismatické společnosti. Bankovka je totiž dvakrát přehnutá a perforovaná a taky úředně znehodnocená pro mezibankovní výměnu.

Bankovka se v dražbě objevila po 26 letech

Alfons Mucha | Foto: SiefkinDR,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 4.0

Ve sběratelských kruzích se původně vědělo jen o sedmi exemplářích. V roce 1990 se potvrdila existence dalších kusů. Dnes je těchto sběratelsky ceněných pětitisícovek ve sbírkách v Česku a v zahraničí 36.

Autorem většiny státovek byl tehdy malíř Alfons Mucha, nikoliv však této pětitisícovky. Na ní najdete nenápadný secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové.

Naposledy se tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 tisíc korun. Sběratelé tak nyní dostali příležitost po dlouhých 26 letech. Mezi sběrateli je pouze 13 kusů této bankovky, ostatní vlastní muzea nebo Česká národní banka.

Bankovky se začaly sbírat v polovině 20. století

Pavel Krejčíř,  foto: archiv Aukro

Se sbíráním papírových platidel se v českých zemích začalo až ve druhé polovině 20. století. Počátky sahají k měnové reformě v roce 1945, kdy se likvidovalo veliké množství bankovek. Tehdejší národní banka se rušená platidla rozhodla nabízet zájemcům ke koupi, a tak byl položen základ mnoha sbírek.

Sběratelé bankovek také rádi využívají internetové tržiště Aukro, kde se podle obchodního ředitele Pavla Krejčíře za poslední tři roky prodalo na 261 tisíc kusů bankovek v celkové hodnotě přes 133 milionů korun.

Tisícidolarová bankovka,  přezdívaná Grand Watermelon,  zdroj: Godot13,  National Museum of American History,  Wikimedia Commons,  CC0

Nejvíc peněz za papírovou bankovku zaplatil před šesti lety kupec v americkém Orlandu. Za tisícidolarovou bankovku přezdívanou Grand Watermelon (Velký vodní meloun) dal 3,29 milionu dolarů (72,4 milionu korun). Je to její jediný exemplář držený v soukromých rukách, druhý výtisk bankovky je uložen v bance v San Francisku.