Ministra Ambrozka nepříjemně překvapily výsledky testu
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek vyslyšel výzvu sdružení Arnika a mezinárodní ekologické organizace Worldwide Fund for Nature a nechal si odebrat vzorky krve, aby na vlastním příkladu dokumentoval, jaký vliv má znečištění životního prostředí na zdraví člověka. Testovat svoji krev na přítomnost nebezpečných látek se rozhodlo rovněž dalších 13 ministrů životního prostředí ze zemí Evropské unie. Jak dopadl v evropském testu český ministr, to zjišťoval Zdeněk Vališ.
"Já jsem si myslel, že vzhledem k mému věku nebude ten obsah tak vysoký. Ukazuje se ale, že i v takových vlídných krajích, jako je jižní Morava, kde jsem vyrůstal, zanechalo socialistické zemědělství stopy. Ten obsah jak polychlorovaných bifenylů, tak DDT je poměrně vysoký. Doufám jen, že se to neprojeví v dalších generacích. Potěšila ta nižší hodnota ftalátů ve srovnání s ostatními evropskými ministry. Asi je to tím, že jsem v dětství nedostával gumové hračky, ale jen dřevěné a pak už jen knížky, takže to je v pořádku."
V čem jste byl v porovnání s evropskými ministry nejhorší a v čem nejlepší?
"Nejhorší opravdu byly ty polychlorované bifenyly. Obsah řady látek z této skupiny v mé krvi byl nejvyšší ze sledovaného vzorku. Asi v pěti látkách z třiceti jsem byl absolutním vítězem. I ten celkový součet představoval druhou nejhorší hodnotu z evropských ministrů. Mohu jenom spekulovat, jestli vítězem byl slovenský kolega, protože je starší, ale ukazuje to skutečně na zatíženost bývalého Československa právě těmito látkami. Vysoký byl v porovnání s jinými evropskými ministry i obsah látek DDT."Ministr Ambrozek měl tedy díky rodičům štěstí, že jako dítě neolizoval různé gumové a umělohmotné hračky. Proto má v těle jen minimální obsah ftalátů. Podle Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika je ale docela smutným zjištěním, že ze 103 sledovaných nebezpečných látek se jich v krvi evropských ministrů našla více než polovina.
"Přitom přinejmenším z poloviny jde o látky, které se dnes už nepoužívají nebo byly zakázány, některé dokonce už před dvaceti lety. Z hlediska těch výsledků se na krvi pana ministra potvrdilo to, že Česká republika patří k nejvíce zatíženým zemím v Evropě nejen polychlorovanými bifenyly, ale i organochlorových pesticidů. Na rozdíl od pana ministra si ale nemyslím, že jde jenom o doby minulé, protože v krvi pana ministra byly zjištěny vysoké hodnoty polybromovaných bifenyl étérů. To je skupina látek, která v mnoha ohledech nahradila polychlorované bifenyly. Jsou to látky, které se používají jako zpomalovače hoření třeba v kobercích, v záclonách, ale také v počítačích."
Libor Ambrozek Radiu Praha potvrdil, že nově získaných osobních zkušeností jistě využije, až se ve vládě bude projednávat nová chemická politika Evropské unie.