Pražská Letná: obraz naší historie

Pomník Stalina

Málokteré místo tak názorně ilustruje vývoj české společnosti jako pražská Letná. Na kopci nad městem vystřídal obří pomník Stalina undergroundový rockový klub a metronom, který symbolicky měří čas nové demokracie. Klub už zase zanikl, ale za dva roky zde vznikne nová dominanta, obří mořské akvárium. Místní radní chtějí neobvyklým způsobem vyřešit bezmála půlstoletí starý problém. Co s pozůstatky megalomanského stalinského projektu. S členem rady města Prahy Pavlem Klégou hovořila Sabina Vrbková.

Pomník Stalina
"Jedná se o zbytky Stalinova pomníku. Původní monument vypadal v době svého vzniku v roce 1955 úplně jinak. Dnes zbyl pouze podstavec toho tehdy monumentálního pomníku, který Jan Werich nazval tlačenicí. Jednalo se o stavbu, která byla téměř dvacet metrů široká a dvacet pět metrů dlouhá a po ukončení éry Stalina, když byl Stalin kritizován pro kult osobnosti, tak stejně rychle, jako byl pomník postaven, tak byl také zlikvidován. Jeho konec proběhl tak, že byl odstřelen. Část toho pomníku je dodnes v podstavci, pro který hledáme jiné, smysluplné využití. Možná právě v rozporu s jeho historií, na kterou už nechceme poukazovat, se nám jako nejzajímavější jeví nabídka jednoho australského investora na zřízení oceanária."

Zbytkům sochy bývalého sovětského diktátora, která je dosud umístěná v obrovském podstavci, by tak do dvou let měly dělat společnost mořské ryby. Jak dále přiznal radní Pavel Kléga, ne všichni obyvatelé hlavního města jsou však plány radnice nadšeni.

"Neustále máme problémy se sprejery, s bezdomovci a jinými živly, kteří se přes ocelovou mříž do podstavce opakovaně vloupávají a dělají tam škodu."

Se vstřícnou odezvou se pražští radní nesetkali ani u mladých vyznavačů skateboardingu.

"Nelíbí se nám, že chtějí ten podstavec zničit. Ježdění je tady nejlepší na světě."

Na vodní atrakci se naopak těší maminky s dětmi, které letenskou pláň využívají jako park k rekreaci.

"Když by bylo levný vstupný, tak proč ne. Lepší, než aby to tu leželo ladem."

Zatímco pomníky se mění, podstavce zůstávají. Obrovský piedestal, který kdysi sloužil jako podnožka pro kamenného diktátora, dnes dává vyniknout jiné dominantě. Velkému metronomu, který nad Prahou mocnými údery kyvadla odměřuje čas současné demokratické éry. Ten radní chtějí zachovat i po plánované rekonstrukci.

"Pro mě symbolizuje něco, čím společnost prošla po roce 1989 a ten metronom tam byl umístěn skutečně krátce po revoluci jako určitá symbolika nové doby."

Řekl radní města Prahy Pavel Kléga.