Umožní Česká republika krajanům znovu žádat o občanství?

0:00
/
0:00

Vláda ve středu nepodpořila senátní návrh zákona, podle kterého by mohli čeští krajané znovu žádat o občanství. Negativně se k podobnému návrhu postavil již před rokem kabinet Vladimíra Špidly. O co v návrhu jde? To zjišťovala Martina Lustigová.

Senátní návrh je určen Čechům, kteří žijí v zahraničí a o občanství přišli kvůli emigraci v letech 1948-1990. Zažádat o české občanství si podle platného zákona z roku 1999 mohli do loňského září, nyní už takovou možnost nemají. Senát proto navrhl lhůtu, do níž je možné si o obnovení občanství požádat, zrušit.

Podobnou novelu zamítla loni na jaře Poslanecká sněmovna i vláda. Důvodem tehdy byla snaha vyřešit tuto problematiku komplexnější vládní novelou zákona o státním občanství.

Pavel Eybert ze senátní komise pro krajany vysvětluje, proč by současná předloha měla být přijata: "Já se domnívám, že kdo měl kdysi české občanství a opustil Českou republiku, ať už ty důvody byly jakékoliv, tak by měl mít možnost získat ho zpátky pokud možno lepším způsobem, než kdokoliv jiný, kdo sem přichází z cizích zemí a nebyl nikdy českým občanem. Čili domnívám se, že by takováto praxe měla být nastolena."

Ministr obrany Karel Kühnl
Vláda zaujala k senátnímu návrhu negativní stanovisko. Ve svém postoji však nebyla jednotná. Ministr obrany Karel Kühnl pro Radio Praha uvedl: "Kdybych byl v tu chvíli na jednání vlády, nehlasoval bych pro negativní stanovisko. Já se domnívám, že ten návrh je ve své podstatě správný. Já se domnívám, že Česká republika by se neměla chovat k otázce občanství tak otřesně restriktivně, jak se v současné chvíli chová. Neměla by odmítat možnost těm, kteří třeba nestihli v minulosti nějaké lhůty, ale kteří jsou jinak ve stejné situaci jako spousta jiných, kteří to stihli, aby si mohli o české občanství znovu požádat. Upozorňuji, že se jedná vždy o bývalé československé nebo české občany."

Místopředsedu Senátu Edvarda Outratu postoj vlády rozladil:

Senátní novela chce vyjít vstříc hlavně Čechům, kteří žijí ve Spojených státech, a o občanství nemohli požádat například kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci, která znemožňovala vznik dvojího občanství. Platit přestala až v roce 1997.

Podle Edvarda Outraty při nepřijetí zákona hrozí, že se vztahy mezi republikou a českými krajany zhorší: "Čemu já nerozumím, je, proč nám tak hrozně jde o to, abychom zase znova urazili daleko větší skupinu našich krajanů, než je těch pár, kteří se o to budou hlásit. My máme v tomhle národě tendenci chovat se k lidem, kteří odešli, způsobem, který je uráží. Výsledek pak je, že máme daleko menší podporu naší krajanské komunity než třeba naši sousedi v Polsku a podobně."

Bez ohledu na mínění vlády projedná senátní návrh Poslanecká sněmovna. Už vzhledem k postoji ministra Kühnla lze předpokládat, že vládní koalice nebude v hlasování jednotná.