Poslanci jednají o větší ochraně svědků
Poslanci budou jednat o institutu tzv. korunního svědka. Tedy o možnosti nabídnout za klíčové svědectví podstatně nižší trest či úplnou beztrestnost. Důležití svědkové by podle návrhu mohli být ukrýváni i v zahraničí. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.
"Je to především nabídka klíčovému svědkovi ke spolupráci a ta ochrana přijde až poté, kdy začne aktivně spolupracovat se státním zástupcem. To znamená, jestliže to posoudí soudce ve spolupráci se státním zástupcem, případně vyšetřovatelem, tak je možné v případě skutečné spolupráce umožnit tomu "korunnímu svědkovi" dostat se na nižší hranici trestní sazby nebo dokonce mu trest prominout."
Návrh přivítalo ministerstvo spravedlnosti. Podobný návrh má totiž obsahovat i jím připravovaný trestní zákon, což potvrdil mluvčí Petr Dimun.
"To, že nás předběhli poslanci se svojí iniciativou, nám vůbec nebrání v tom, abychom s touto změnou souhlasili a urychlili její přijetí ještě před tím, než by byla přijata v rámci nového trestního zákona a trestního řádu. Je to prostě férová nabídka. Ten člověk, který pomůže odhalit trestnou činnost podle názoru kriminologických odborníků má mít šanci na to, aby byl nějak zohledněn, protože pomáhá vyšetřovatelům, přestože se sám podílel na té trestné činnosti. Je to moderní trend a velmi často využívaný v boji s organizovaným zločinem."
Jak bude případný institut korunního svědka fungovat a zda se díky němu podaří objasňovat těžké zločiny, bude záležet na tom, jak bude svědek ochráněn. Je otázkou, zda někdo ze strachu z případného odhalení ze strany svých spoluviníků nedá raději přednost vyššímu trestu před spoluprací s policií."Samozřejmě je to na zvážení každého, který bude v daném případě vystupovat. Následně mu můžeme umožnit i takové věci jako je změna totožnosti, identity, ten člověk může opustit Českou republiku a začít žít novým životem. To riziko samozřejmě vždycky existuje a nikdy ho nejsem schopen eliminovat,"
říká poslanec Radim Turek. V Česku již dva roky platí speciální ochrana svědků, včetně změny jejich identity. Praxe však ukazuje, že je zákon nedostatečný. Jako příklad uvádí český tisk případ souzeného multimilionáře Radovana Krejčíře. Klíčový svědek jeho případu se předloni na podzim vracel domů, když jej dostihl dosud stále neznámý vrah. Ve složitém případu finančních machinací tak už nestihl vypovídat. Novela, o které teď budou poslanci rozhodovat, by měla svědka chránit ještě důkladněji. Mohl by se třeba schovat v zahraničí s pomocí policistů příslušného státu. To dosud nešlo. Policisté by nově měli mít možnost hlídaného svědka odposlouchávat. Museli by mu však o tom říct. Ministr vnitra František Bublan věří, že se tak sníží počet případů, kdy se nepodařilo policistům utajit, kde svědka schovávají. Kolik svědků nyní policie střeží patří k utajovaným informacím.