I obyčejné tužky se mohou stát sběratelskou vášní

Emanuel Petráň, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tužka, zdánlivě obyčejný předmět, se může stát sběralskou zálibou a velkým koníčkem. Člověka, kterému tužky učarovaly, našla Zdeňka Kuchyňová.

Emanuel Petráň,  foto: ČTK
Je jím Emanuel Petráň z Mostu, jehož sbírka patří k nejpočetnějším v Česku. Jak se dovzíte v naší rubrice Česká nej...., o tužkách toho ví hodně a ve své sbírce má skutečné skvosty. Jak mi prozradil, vždycky dělal práci, která měla souvislost s tužkou.

"Dělal jsem účetního, pak ekonoma a tužka je nezbytným pracovním nástrojem. Je jedním z mála předmětů, které od svého vzniku nedoznaly téměř žádné změny, stále je to dřevo a tuha. Dostalo se mi do ruky několik tužek s potiskem jako byly třeba letadla, lodě, auta a zdálo se mi to zajímavé, tak jsem je začal shromažďovat. Zabývám se tím 30 let. Teď mám na to čas, když jsem v důchodu a sbírku zkvalitňuji."

Kolik máte tužek celkem?

"3065 tužek."

Jaká byla poslední tužka, kterou jste dostal?

"Poslední tužku jsem dostal před několika okamžiky od svých spolupracovníků. Máme takový klub seniorů a mí spolupracovníci mě k nedávným 65. narozeninám dnes přinesli tužku, na které jsou jejich podpisy. Bylo to hezké a moc mě to dojalo."

Jak máte doma tužky uskladněné?

"V takových zásobnících po 12 nebo po 24 čtyřech. Mám je evidované podle čísel. Ty vzácnější a nebo něčím zvláštní mám na platech. Mám pokoj 3 krát 3 metry a tam se mi vyjde počítač, křeslo pro hosta a tužky. Nic jiného tam není."

Neprotestují doma, že místo obrazů jsou na stěnách tužky?

Ne, ne. Žena je velmi tolerantní a pokud jde o tužky, tak mě v tom podporuje. Je to zajímavé i pro návštěvy. Je to neobvyklý koníček. Jsme jenom tři evidovaní sběratelé tužek v celé České republice. Já se specializuji na tužky české výroby, na tužky něčím zvláštní a na tužky reklamní."

Jaká je vaše největší sběratelská chlouba?

"No, mám největší a nejmenší tužku. Největší tužka má metr a osm centimetrů v průměru a nejmenší tužtička ta má průměr 3 milimetry a dlouhá je 28 milimetrů. Je součástí zápisníčku, je to z Františkových Lázní, kam si údajně pánové psali čísla pokojíčků, aby nezapomněli."

Když se zajímáte o české tužky, víte nějaké zajímavosti a zvláštnosti z historie jejich výroby?

"To víte, že vím, mám několik katalogů od našeho výrobce. Byli jsme jedním z největších výrobců tužek a jsou specifické tím, že máme 21 různých tvrdostí. To žádný výrobce na světě nemá."

Jsou ještě nějaké tužky, které by jste toužil získat do své sbírky?

"Tužek je ještě dost, zejména ty po válce a potom do padesátých let. Tam byla výroba poměrně rozšířená, ale chybí mi ve sbírce právě tyhle tužky s potiskem. Ale teď mi volala paní až z Horšovského Týna, která tužky jako mladá sbírala a má doma asi 100 tužek. Odsouhlasili jsme si svoje záznamy. Přes 50 tužek nemám a ona mi je přiveze."