Ničí levné dovozy české zemědělce?
Kupujte české potraviny, vyzývají Čechy domácí zemědělci. Tvrdí, že podíl zahraničních potravin na trhu roste a vstup Česka do Evropské unie ho ještě zvýraznil. Jako největší nepřátele jmenují zemělci, za přikyvování potravinářských firem, obchodní řetězce. Co přinesl českému zemědělství vstup do Evropské unie, to zjišťovala Lenka Jansová.
"Konkrétně se to týkalo farmářské ceny prasat, poptávky, hlavně z Německa, po našem mléku a poptávky po hovězím dobytku. U těchto tří komodit vzrostly od vstupu do Unie velmi rychle a poměrně razantně farmářské ceny našich zemědělců."
Čeští zemědělci mohou také díky penězům z Evropské unie modernizovat některé provozovny. Potvrzuje to Jaroslav Navrátil ze zemědělského družstva Senice na Hané na Olomoucku:
"Naše družstvo třeba realizovalo v rámci předvstupního programu SAPARD rekonstrukci skladu na ovoce a v současné době jsme schopni na jaře zabezpečit podstatně vyšší kvalitu ovoce. Dokážeme na trh nabídnout ovoce ve stejné kvalitě, jakou má čerstvě utržené ze stromu."
Jinak ale výsledky vstupu do Unie české ovocnáře a zelináře naopak příliš nenadchly. Podle předsedy agrární komory Jana Veleby je neohrožuje konkurence ze starých zemí Patnáctky, ale například velmi levná polská produkce:"V Polsku je daleko nižší hodnota živé práce, jsou tam ještě nižší mzdy než u nás. Pracovní síla má v Polsku nižší hodnotu a je třeba si uvědomit, že v polském zemědělství je zaměstnáno plných dvacet procent pracující populace. U nás jsou to necelá čtyři procenta."
Produkce zeleniny v Česku podle Jana Veleby poklesla za několik posledních let o dvacet až třicet procent:
"Pokud by se měla opakovat situace z loňska, tak na tom nebudou dobře bramboráři. Mají v současné době o šedesát procent nižší cenu za brambory než před vstupem do Unie."Podle Veleby české obchodní řetězce tlačí ceny potravin dolů a nutí tak některé zemědělce prodávat za cenu, která jim ani nepokryje náklady. Na vině je podle něj špatná legislativa. Předseda zemědělského výboru poslanecké sněmovny Ladislav Skopal uvedl, že se připravuje novela zákona o cenách, která by měla pomoci situaci řešit. Platit by měla nejpozději od začátku příštího roku:
"Bude legislativně ošetřeno, že výrobce nesmí prodávat pod nákladové ceny."
Zemědělci svoji výzvu českým spotřebitelům doprovodili i propagační akcí před centrem Zlatý anděl na Smíchově, kde lidé mohli získat tašku jablek. Podmínkou bylo, aby se plodem trefili do přistavené popelnice, kde by české zboží podle pořadatelů akce končit nemělo.