V Aston Abbotts vzpomínali na Beneše i československé vojáky
Za druhé světové války působila řada československých vojáků i politiků ve Velké Británii. Na ně se v neděli vzpomínalo v Aston Abbotts a ve Wingrave, kde za druhé světové války bydlel československý prezident Edvard Beneš a kde sídlila československá exilová vláda.
Kromě československých politiků mohli Britové za války potkávat také československé vojáky. A jak je vnímali? Pokračuje historička Marie Matúšů: "Dalo by se říct, že Britové si československé vojáky oblíbili. Spousta mladých mužů chodívala do rodin, ty rodiny se o ně staraly a braly je jako svoje vlastní. O víkendech chodili na společné večeře, na společné čaje. Dokonce, pokud naši parašutisté odcházeli do akce, tak britské rodiny často schovávaly jejich věci, které si v Británii pořídili, nebo jejich osobní materiál. Byli také oblíbeni mezi britskými děvčaty, chodívali rádi na tancovačky a rádi se bavili." Podle Marie Matúšů podávají o kladném vztahu Britů k československým vojákům svědectví například četné dopisy britských rodin, které po československých vojácích pátraly v průběhu války i po jejím skončení. Nejedna britská dívka se také na československém ministerstvu národní obrany snažila zjistit, kde zrovna "její voják" je, protože dlouho nereagoval na dopisy. "Někdy to bylo prostě proto, že odpovědět nechtěl, jindy se jednalo o to, že byl poslán do akce, o které se nesmělo mluvit, například jako parašutista na území Protektorátu," říká Marie Matúšů.
Českoslovenští veteráni požívají ve Velké Británii dodnes velké vážnosti. Český velvyslanec Štefan Füle k tomu dodává: "Do dnešního dne jsou veteráni takovou specifickou skupinou našich krajanů ve Velké Británii. Jsou vysoce uznáváni nejen ze strany naší ambasády, ale i ze strany britských spoluobčanů."