Polička si připomíná výročí Bohuslava Martinů
28. srpna to je 60 let od úmrtí a příští rok to bude 130 let od narození proslulého hudebního skladatele. V jeho rodné Poličce proto chystají velké oslavy, ale zároveň chtějí zviditelnit dílo a osud skladatele v České republice a v zahraničí.
Výstava „Martinů obrázky kreslící“ představuje skladatele trochu z jiného úhlu – ne jako hudebníka, ale jako vtipného kreslíře, který svými obrázky komentuje nejrůznější dění kolem sebe. V Městském muzeu se zároveň návštěvníci dozvědí podrobnosti o převozu ostatků slavného skladatele zpět do vlasti po dlouhých 20 letech.
Martinů je považovaný za představitele hudební moderny 20. století. Jeho umělecký vývoj prošel od impresionismu přes neoklasicismus, expresionismus a inspiraci jazzem až k ryze vlastnímu kompozičnímu stylu.
Od roku 1923 žil skladatel dlouhodobě mimo svou vlast, nejprve v Paříži, kam získal ministerské stipendium na studia u skladatele Alberta Roussela. Od mládí obdivoval francouzské umění, především jeho řád, čistotu, rovnováhu a vytříbený vkus. Po podepsání Mnichovské dohody a vypuknutí druhé světové války se octl v nedobrovolné emigraci. Hlásil se do zahraniční československé armády, kam ho ovšem kvůli vyššímu věku nevzali. A tak se zapojil alespoň hudebně. Na texty Jiřího Muchy s využitím biblických předloh zkomponoval Polní mši, kterou věnoval Československým dobrovolníkům na francouzské frontě.Po obsazení Francie manželé Martinů emigrovali v roce 1941 do USA. Opustit Spojené státy a v klidu komponovat v Evropě umožnilo Martinů stipendium od Guggenheimovy nadace v roce 1953. Usadil se ve Švýcarsku, kde zemřel 28. srpna 1959 v nemocnici v Liestalu a byl pohřben na Sacherově pozemku na Schönenbergu. O dvacet let později byly jeho pozůstatky převezeny do rodné Poličky, kde byl pohřben vedle své ženy Charlotty.