Díky evropským dotacím "prokoukla" centra měst a obcí
1. května to bude 15 let, kdy Česko společně s dalšími státy vstoupilo do Evropské unie. Za tu dobu získalo o 741 miliard víc, než kolik do společné evropské kasy přispělo.
"V přepočtu na rok to znamená nějakých 50 miliard korun do české kasy navíc, neboli 2 procenta hrubého národního produktu za tu dobu."
Podle Petra Zahradníka je to dobré číslo. Je však třeba se podívat, jak jsme s těmito penězi hospodařili.
"Tam si myslím, že vysvědčení už úplně exelentní nebude, protože ani po 15 letech nemáme evropsky konkurenceschopnou dopravní infrastrukturu. I v oblasti podpory podnikání bychom mohli udělat víc. Těch oblastí bychom našli víc."
Česko nejlépe čerpá prostředky na regionální rozvoj
Jak dodal Petr Zahradník, velmi dobře se daří čerpat dotace na regionální rozvoj. Na už zmiňovanou dopravu jde asi třetina dotací."Tyto prostředky se daří čerpat v oblasti železničních koridorů. Druhou nejvýznamnější položkou je oblast životního prostředí, která jde ruku v ruce s podporou podnikání. Podpora zajišťuje ty nejmenší nebo středně velké podnikatele, ale to, aby se z nich stal celoevropsky významný hráč, se úplně nedaří. A nelze opomenou regionální rozvoj. Tam bych řekl, že ten úspěch je možná největší. Za těch 15 let se opravdu výrazným způsobem proměnila centra měst a obcí. Významnou roli v tom sehrávají evropské fondy."
Evropské fondy pomáhají zachránit například chátrající památky. Jedná se o desítky hradů a zámků. Příkladem může být také areál Zámecké návrší v Litomyšli. Jeho přestavba trvala tři roky a stála skoro 400 milionů korun. Kdysi zchátralý areál je dnes chloubou města a funguje jako centrum místního společenského života.
"Návštěvnost tady obrovsky vzrostla, a počty každoročně přibývají. Netýká se to jen turistů, kteří přijdou na památky, ale i ubytovaných. Máme tady úspěšnou kongresovou turistiku, každoročně nám přibývají klienti a dává to práci všem v okolí," uvedl ředitel Zámeckého návrší David Zendler.