Korunovační klenoty sdílely osudy českého státu
Symbolická moc českých korunovačních klenotů-tak se jmenuje výstava, která na Pražském hradě představuje svatováclavskou korunu a další předměty patřící do souboru klenotů někdejších českých králů.
K vidění byly klenoty třeba na podzim roku 1968, krátce po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, popisuje Petr Kroupa, ředitel Odboru památkové péče Pražského hradu.
Sedmý klíč pro Čechy
Korunovační klenoty podle Petra Kroupy skutečně odrážely osud celého národa a byly s ním spjaty. Výstava proto připomíná i dobu protektorátu."Tady je ta známá epizoda, kdy Heydrich s prezidentem Háchou zinscenovali takovou trapnou komedii. 19.listopadu 1941 nechal Heydrich vytáhnout korunovační klenoty, pozval si prezidenta Háchu a slavnostně mu dovolil se kouknout na klenoty a odevzdal mu jeden klíč ze sedmi. Jakože Češi jsou také zapojeni. Když skončila válka, tak se přišlo na to, že si Němci nechali udělat kompletní tři sady klíčů od korunovační komory."
Klenoty zažily a byly vystavovány i v lepších dobách, třeba krátce po skončení II. světové války:
"Proběhlo to v říjnu 1945 a byl u toho pan prezident. Šlo o to zdůraznit, že jsme svobodný samostatný stát a korunovační klenoty k tomu patří. Korunovační klenoty, symbol monarchie, se začínají stávat něčím více, než jen historickým artefaktem."Letos klenoty připomínají 100. výročí Československa a také 25 let od vzniku samostatné České republiky. Novinkou letošní výstavy je vitrína, která umožňuje prohlédnout si korunu ze všech stran. Klenoty jsou na Pražském hradě k vidění do 23.ledna.