Země Nováků, Svobodů a Procházků
Když se řekne typicky české příjmení, asi nejdříve se člověku vybaví Novák. A podle projektu Česko v datech zcela právem.
"Podle těch dat, která máme k dispozici je Česko stále zemí Nováků a je tomu tak už poměrně dost dlouho. Pokud se podíváme na četnost příjmení v České republice, tak že mezi dvojicí Nováková/Novák a ostatními příjmeními je pořád ještě poměrně velký rozdíl."
Kolik Nováků tedy v Česku žije?
"Pokud se podíváme na přesné počty, tak u ženské varianty příjmení, jde o téměř 35 tisíc lidí a u mužské varianty 34 tisíc lidí. Rozdíl oproti dalším příjmením je poměrně velký. Druhá nejčastější dvojice příjmení je Svobodová/Svoboda, kde ty počty jsou téměř o 10 tisíc nižší."
Kdo obsazuje po Svobodovi další místa?
"Pokud se podíváme na celou Českou republiku, tak jsou to opravdu příjmení, která velmi dobře známe - Novotná/Novotný, Dvořáková/Dvořák nebo Černá/Černý. Tato příjmení patří do první desítky i třeba s dvojicí Procházková/Procházka. Tato příjmení jsou rovnoměrně rozprostřena po celé České republice.
Nicméně máme mezi nejčastějšími jmény nějaké krajové speciality?
"Dá se říct, že každý z krajů má své "endemity", nicméně třeba právě příjmení Nováková/Novák se dá najít po celé České republice. Když už jsme ale naťukli ty "endemity", tak t tohoto pohledu je zajímavý Olomoucký kraj, protože na prvních dvou místech najdeme dvojici Pospíšilová/Pospíšil a to je opravdu rarita, protože tato příjmení pak v žádném z dalších českých krajů, kromě Zlínského kraje, už se nedostali do první dvacítky. Takže Pospíšilová/Pospíšil jsou takovými hanáckými "endemity".
Vy jste se nezaobírali jenom prostými daty, ale zaměřili jste se i na původ příjmení. Jak třeba něčí předek přišel k příjmení Novák?
"Doba, kdy se u nás příjmení ustalovala, je neuvěřitelně dlouhá. Novák značil většinou člověka, který je v dané obci nový. Původ ale může být i trošku jiný a názvem novák se označoval taky švec, který šil pouze novou obuv a staré boty odmítal opravovat."
Co takový Procházka?
"Příjmení Procházka pochází s největší pravděpodobností od řezníků, kteří chodili po okolí svého bydliště a po vesnicích hledali vhodný dobytek. Jako Procházka se ale mohl označovat i sedlák, který odešel ze svého statku a později se na něj opět vrátil. V tomto případě to bylo příjmení až s pejorativním nádechem."