Archeologové zkoumají chrámy v Súdánu
Čeští archeologové objevili jedno z největších mezolitických pohřebišť Súdánu. Nachází se na lokalitě Usli, kde jsou pozůstatky osídlení z období Egyptského místokrálovství v Núbii. Archeologové svou práci teď představují na výstavách i přednáškách.
O tom, že lidé mají o archeologii zájem, svědčil plný sál. Co je přivedlo k navštívení přednášky?
"Byla to facebooková pozvánka a můj zájem o starověký Egypt. Jsem laik a poslední 2 až 3 roky se o toto téma zajímám."
"Jsem studentkou egyptologie, tím pádem se zajímám o to, co se děje v Egyptě či Súdánu. Jsou to věci, které zabezpečuje náš ústav," uvedli dva z posluchačů.
"Národní muzeum působí v Súdánu od roku 2009 v lokalitě Wad Ben Naga. Zaměřujeme se na dva archeologické objekty. Těmi jsou chrám Tyfonium, který byl po více jak jednom století znovuobjeven v roce 2011. Tím druhým je palác královny Amanišacheto. Palác je z doby 1. století př. n. l., zatímco Tyfonium je z 1. stolení n. l."
Kde můžeme vidět archeologické nálezy z této sezóny?
"Zájemci o starověké civilizace měli možnost seznámit se s našimi nálezy v rámci výstavy Země černých faraonů, která proběhla v minulém roce. V tomto roce by měla být výstava opět k vidění v Náprstkově muzeu. Nicméně nejnovější nálezy jsou stále v Súdánu, jelikož zatím nebyly zaregistrovány ani v Národním muzeu v Súdánu."
Jak trávíte život v Súdánu?"Súdán je země, která měla dříve špatnou reputaci v České republice. Díky českým archeologům a turistům, kteří zemi navštěvují, se o Súdánu dozvídáme více pozitivních zpráv. Není sice plně vybaven co se týče turistického ruchu, ale oblasti, které navštěvujeme jsou velmi bezpečné. Dají se srovnávat i se zabezpečením v České republice."
Archeologové využili i šachet po hledačích zlata
Během archeologického výzkumu se objevilo i zlato. Neměl archeologický tým problémy se zajištěním či odcizením nějakých kousků? Na tuto otázku odpověděl egyptolog Jan Turek.
"V poslední sezóně se naštěstí nic podobného nevyskytlo. Před pěti lety, při nálezu minimálního množství zlata, si dělníci přišli ověřit, zda zlata není o něco víc. Je to nepříjemné hlavně kvůli tomu, že zničí intaktní archeologické situace. Může dojít k nevratným ztrátám. Honba za zlatem je v Súdánu běžná. Někteří lidé v Súdánu koupou hluboké šachty na geologicky nevhodných místech. Avšak naši kolegové v Sabaloce využili některé z šachet pro jejich práci, protože geologický profil byl připravený ke studiu."Dívají se obyvatelé Súdánu na Vaše archeologické výzkumy pozitivně?
"Súdánci mají docela dobrou znalost o svých starověkých dějinách a mají o ně zájem. Je to jejich národní hrdost. My jsme v denním kontaktu s našimi dělníky, kteří pochází z okolních vesnic a snaží se tuto lokalitu ochraňovat. O naši práci se zajímají. Naši práci nejvíce oceňují naši kolegové ze súdánské Národní korporace pro památky a muzea. Tato organizace má nelehký úkol, a to s péči o kulturní dědictví. Proto je důležité, aby se do ochrany těchto památek zapojilo celé mezinárodní společenství,"
dodal vedoucí výzkumu Pavel Onderka.