ČR se v rámci UNESCO stala hodnotitelskou zemí
Česká republika zaznamenala velký úspěch na poli kulturní diplomacie. Stala se jednou ze šesti zemí světa, které budou až do roku 2015 v rámci UNESCO hodnotit návrhy na zápis do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví. Vedle Česka jsou to ještě Španělsko, Japonsko, Peru, Maroko a Nigérie. O přijetí mezi hodnotitelské země usilovala Česká republika tři roky. Co to pro ni znamená, vysvětluje Michal Beneš z ministerstva kultury:
"Těch dvanáct památek na Seznamu UNESCO jsou památky materiální, jako jsou historická centra měst, případně jednotlivé stavby. K tomu se není třeba vracet. Nemateriální dědictví je něco trošku jiného. Také je to jiný seznam. Zapisují se do něj tradiční řemeslné postupy, pokud takové řemeslo je skutečně považováno za světově ojedinělé. Jsou to i tradiční obřady nebo znalosti přírody, představy o vesmíru atd. Sem patří například některé znalosti domorodých kmenů. A samozřejmě sem patří také tradiční písně a tance, připomeňme například hru na slovenskou fujaru."
A jaké nemateriální hodnoty má na tomto seznamu Česká republika? Už jste zmiňoval Jízdu králů..."Česká republika má na seznamu zapsán mužský sólový tanec verbuňk, dále masopustní obchůzky na Hlinecku, které patří k těm nejautentičtějším nejen u nás, ale zřejmě i v Evropě. Další je to zmíněná Jízda králů. A kromě toho je Česká republika také jedním ze států, které úspěšně předložily nominaci sokolnictví, tedy chovu a užívání dravých ptáků pro lov. Hlavním iniciátorem tu byly Spojené arabské emiráty, my jsme se k této nominaci připojili.
A jaké jsou naše plány do budoucna?
"Musím říct, že se samozřejmě o nominacích uvažuje. V dohledné době ale nebudeme nic předkládat, protože by nám připadalo krajně neetické, abychom jako členové mezivládního výboru, nota bene jako hodnotitelé, nějakou nominaci předkládali. To slušné země nedělají. Česká republika je slušná země a my nemůžeme být v konfliktu zájmů."