Slivovice se dá pálit i ve staré pračce
Na stromech dozrávají švestky, a mnozí se už těší na domácí slivovičku. Vynalézavost lidí ukazuje nejmladší Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově nedaleko Uherského Hradiště. A jak uslyšíte, pálit se dá třeba ve staré pračce.
zve do muzea Jiří Severin. Shromáždit exponáty nebylo jednoduché. Lidé se báli postihu. Nakonec pomohl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Muzeum získalo pálenice zabavené v minulosti policií. A která z pálenic je nejzajímavější?
"Například jedna z pálenic byla přivezena až z Norska za polárním kruhem. Daroval nám ji zlínský občan Jenda Johaňák. Pak je velmi zajímavá pálenice, která je vyrobená z pračky Romo Fulnek, to je taková lidová tvořivost."
Nejmenší pálenice v muzeu měří na výšku pouhých 45 centimetrů, ta nejstarší pochází z roku 1900. Jiřího Severina překvapila například pálenice zabudovaná do koupelnových kamen. V přízemí jsou k vidění nejen destilační zařízení, ale také třeba desítky láhví s různě zdobenými etiketami."Je tady spousta etiket. Je tady obilní kmínka. Tady máme ze Slovenska etiketu na lahvi udělanou z novin Hlas ludu. Pak jsou tady různé poutače. Máme tady zastoupenu Hanou, Valašsko, Slovácko."
Po prohlídce si mohou návštěvníci odpočinou ve venkovské kuchyni a hospůdce, poslechnout si pijácké písničky i podívat na film. A co je čeká nahoře?
"Ve druhém podlaží je vývoj a historie pálení. Naši archeologové dokonce našli keramickou nádobu, která vypadá jako pálenice, ještě ji tu nemáme. Je to určitě před Kristem."Na informačních panelech se návštěvníci muzea dozví také o nejstarších zmínkách o výrobě pálenky, kterou považovali lékaři ve středověku za léčebný prostředek. Zjistí, z čeho všeho se dá pálit a jak destilace probíhá. Výroba pálenky v nepřihlášených domácích zařízeních, byla ještě nedávno trestným činem. Teď je přestupkem, za který hrozí majiteli černé pálenice pokuta nebo problémy s daňovým úřadem. Jak však říká ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradištin Ivo Frolec, lidem zpravidla nešlo ani tak o peníze, které ušetřili na dani, ale o dobrodružství.
Foto: slovackemuzeum.cz
Příspěvek jsme poprvé vysílali 18. září 2010, dnes jste jej mohli slyšet v repríze.