Před 20 lety Klaus a Mečiar ve vile Tugendhat dohodli rozpad federace
Tuto neděli, 26. srpna, to bude právě dvacet let, co po jednání v brněnské vile Tugendhat tehdejší šéfové české a slovenské vlády Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili, že k 1. lednu roku 1993 společná čs. federace končí. Dohodli se i na harmonogramu tohoto rozdělení. O půlnoci 31. prosince pak přestal československý stát po 74 letech existovat.
"Chci dnes zdůraznit, že je docela dobře možné začít se věcně a klidně dohadovat na typu nějakého volnějšího soužití, než je dnešní stát. Na typu, kterému říkám pracovně dvojdomek,"
navrhoval v r. 1991 tehdejší předseda vlády Petr Pithart. Zdlouhavá vyjednávání o budoucnosti společné země ale skončila parlamentními volbami v létě r. 1992, které ukázaly, že snaha po separaci Slovenska sílí. Mečiarovo HZDS chtělo, aby se federace změnila v ekonomické a obranné společenství. To ale občanští demokraté v čele s jejich tehdejším předsedou Václavem Klausem odmítli. Neúspěšná jednání kritizoval i prezident Václav Havel:
"Rozpravy o našem státoprávním uspořádání pokračují pomalu a nad budoucí podobou naší státní existence se dnes vznáší bohužel ještě víc otazníků než před rokem."
Odstředivé tendence umocnila volba prezidenta. Slovenští poslanci 3. července zablokovali potvrzení Václava Havla ve funkci, což bylo v České republice vnímáno velmi negativně. Slovenská národní rada navíc 17. července přijala Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky a ve stejný den Havel oznámil svou abdikaci. Jeho odstoupení mělo ale spíše jen symbolický význam. V té době už neměl prakticky žádný vliv na rozhovory o dalším osudu společného státu.Ty vyvrcholily právě schůzkou ve vile Tugendhat dne 26. srpna 1992. Ještě před jejím zahájením ale Václav Klaus a Vladimír Mečiar jednali dvě a půl hodiny pouze mezi čtyřma očima. Přesný obsah jejich rozhovoru zůstal utajen, odstranili ale některé rozpory a dohodli se na harmonogramu zániku federace. Tento harmonogram se pak přes menší komplikace podařilo prosadit i v parlamentu. Tehdejší aktér a současný prezident Václav Klaus rozdělení federace nelituje:
"Já opakuji stejné věci o dnešním evropském problému, kdy také došlo k překotné integraci evropského kontinentu. A teď všichni vyhrožují katastrofou, kdyby se na tom něco změnilo. To je naprostý nesmysl! Klidně by se jakákoliv dílčí dezintegrace Evropy unesla a žádnou katastrofu by to nepřineslo. Naopak ulehčení."
Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová v České televizi nedávno uvedla, že rozdělení federace rozhodně neznamenalo zhoršení vzájemných vztahů Čechů a Slováků:"Spojili jsme se členstvím v Evropské unii. To dlouhodobé společné partnerství a společné kořeny, ale i jazyková blízkost a poznání vzájemných plusů a minusů z nás dvou určité vytvářejí úplně přirozené partnery. A dnes si už těžko můžeme něco vyčítat."