Nezaměstnaní pomáhají policii jako její asistenti v ulicích
Hlídat veřejný pořádek a řešit konflikty v sociálně vyloučených lokalitách bude hlavní náplní práce civilních asistentů. Celkem padesátka jich začala pracovat v 11 českých městech, kde jsou k ruce obecním strážníkům.
Zapojovat nezaměstnané do práce městské policie zkoušejí města už dlouho, ale systematicky se s tím začalo až v roce 2009. Za státní peníze tehdy angažovala zhruba 50 lidí. Dalších 50 nastupuje nyní. Celý projekt získal evropskou dotaci téměř 38 milionu korun; čistá mzda jednoho asistenta by se měla pohybovat kolem 10.000 korun a navíc budou dostávat i další vzdělání v oboru. Podle ředitelky odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitky Gjuričové ale v žádném případě nesuplují roli policie:
"Oni nebudou mít žádné pravomoci. Jejich úkolem bude zklidňovat prostředí, upozorňovat na to, a když se někde něco stane, tak zavolat hlídku městské policie, respektive policii ČR."
Jak dodala Jitka Gjuričová, například v jedné problémové oblasti v Děčíně, kde asistenti působili už loni, klesl počet výjezdů policie na jednu třetinu. V Chomutově využívá městská policie nezaměstnané už od roku 2007. Formálně jsou civilními zaměstnanci, berou minimální mzdu a pomáhají na ulicích - vysvětlují třeba majitelům psů, že by měli po svých zvířatech uklízet, řeší špatné parkování a urovnávají spory. Jedním z měst, které se do projektu zapojilo, je i Kutná Hora, řekl její starosta Ivo Šanc:
"Tohle řešení by nám mohlo pomoci. Jedná se často o záležitosti, které jsou často pod prahem pozornosti městské policie nebo na ně nemá čas a kapacity. Jedná se o pořádek, drobné přestupky proti pořádku v těch lokalitách, docházka dětí do školy."
Asistenti budou přímo podřízení konkrétnímu strážníkovi, tzv. mentorovi, dodal Ivo Šanc.
"Asistenti budou mít uniformy a budou působit v součinnosti s městskou policií. To znamená, že budou chodit společně s hlídkami městské policie, alespoň v těch prvních měsících jejich působení a v městské policii máme pověřeného člověka, který bude zodpovědný za to, že tito lidi budou opravdu vykonávat svoji funkci."
Zájem o tuto práci byl nečekaně velký - na 50 přímých míst a 30 míst náhradníků se sešlo 258 uchazečů. Mezi vybranými jsou i čtyři vysokoškoláci, převažují ale lidé se základním vzděláním. Značnou část asistentů budou dělat Romové. Například Ladislav Poštolka, který dělá asistenta prevence kriminality v Karviné, už během svého působení u městské policie zadržel dva zloděje při krádeži auta. Asistenti se prý navíc dozvědí i informace, které by se k policii jinak nedostaly.