Příprava na "dobu poafghánskou"

0:00
/
0:00

Česká armáda se musí připravit na "dobu poafghánskou", protože mise Severoatlantické aliance v této zemi pomalu končí. Početní stavy českých vojáků v této misi se budou do roku 2014 systematicky snižovat. Desetiletá účast v aliančních jednotkách ISAF v neklidné asijské zemi české vojáky "neafghanizovala". Získané zkušenosti i pořízenou techniku prý využijí i nadále. Prohlásil to ministr obrany Alexandr Vondra na pondělním semináři v Senátu o nasazení české armády v zahraničních misích.

Alexandr Vondra
Ministr Vondra zdůraznil, že v příštích letech se evropská část Severoatlantické aliance bude muset více soustředit na vlastní obranu, protože USA se nyní zaměří především na asijskou oblast:

"Spojené státy snižují přítomnost v Evropě a obracejí svůj zrak k Asii. A od Evropanů budou požadovat, aby zajišťovali bezpečnost a zájmy svého území a jeho sousedství vyšší měrou. Pokud toho nebudeme schopni, pak Američanům přestane dávat aliance smysl, což nesmíme dopustit"

Mise ISAF v podstatě skončí v závěru roku 2014 a odpovědnost za zemi převezmou afghánské armádní a bezpečnostní orgány, v zemi zůstane jen minimum spojeneckých sil. Radek Palata z Českého rozhlasu 6 k tomu ve svém komentáři mimo jiné řekl:

"Diskuse o možném urychlení odchodu však u centrály NATO nevyvolávají velké nadšení. Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen žádal, aby se členské země držely jednoduše strategie 'spolu jsme přišli, spolu také odejdeme'. Zahraniční síly se z valné části mají z Afghánistánu stáhnout do konce roku 2014. Poté se role NATO soustředí na nebojovou podporu a financování. Konkrétní závazky představují jedno z ústředních témat vrcholného summitu aliance v Chicagu, který začíná dvacátého května."

V příštím roce bude podle návrhu, který ministr Vondra připravil, v Afghánistánu působit maximálně 539 českých vojáků, v roce 2014 pak 340. Vrchol vojenského angažmá České republiky v Afghánistánu byl loni, kdy v zemi působilo 720 vojáků. Letos mandát armády počítá s 640 vojáky. Například vrtulníkoví instruktoři se připravují pro nasazení v týmu, který v Kábulu cvičí afghánský letecký a pozemní personál. Piloti se nyní učí, jak sladit jednotlivé operace při používání vrtulníků Mi-17 a jak v praxi vypadá létání ve smíšených posádkách v podmínkách, které připomínají ty afghánské. K tomu spolupracují s chorvatskými piloty vrtulníků, s nimiž cvičí v chorvatském Zadaru. Společný výcvikový program českých a chorvatských pilotů vrtulníků financuje Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko a Finsko.

Věra Bielská,  foto: Ivana Bernáthová
V úterý do Afghánistánu odletěla čtrnáctičlenná jednotka libereckých chemiků. Poprvé jí velí žena, kapitánka Věra Bielská. Náčelník chemické laboratoře Dušan Trefilík o ní řekl:

"Má daleko větší zkušenosti, než mám já. Z odborné stránky ji tedy důvěřuji naprosto ve všem."

Podle Dušana Trefilíka čeští vojáci svou první velitelku plně respektují, s afghánskými muži to ale bude mít zřejmě těžší:

"Tam ta žena v jejich sytému života je téměř na posledním místě. Bude to s tím mít určitě těžké. Jelikož tam jsme poměrně dlouhou dobu, už si zvykli na skutečnost, že ve vedoucích pozicích může být i žena. Pro ně je to svým způsobem nepochopitelné, ale zase je to lepší pro komunikaci s ženami, protože když s ženami komunikuje muž, je to také problém. Čili ono se to tím způsobem vytřibuje vzájemně."

Jednotka má za úkol chemický a biologický průzkum a provádění analýz podezřelých vzorků, drog nebo výbušnin. Chemici jsou ale schopni zvládat i události spojené s použitím nástražných výbušných systémů nebo ostřelování vojenských kolon. Věra Bielská slouží u chemiků 7 let:

"Myslím si, že nejdůležitější je udržet morálku. Aby se kluci mezi sebou neštěkali. Razím heslo, že nejdůležitější je udržet si smysl pro humor za každé situace. Nemyslet na to, co se děje doma. Je to pro mne velká zodpovědnost za ty kluky. Hlavně si nepřipouštím, že se něco může stát."

Mise ISAF podle ministra Alexandra Vondry přinesla velké množství zkušeností a ponaučení, které bude možné použít ke zvyšování bezpečnosti.