Policejní gang v Brně léta vydíral podnikatele, teď skončil ve vazbě
Brněnští policisté víc jak deset let vydírali podnikatele na jižní Moravě a vyžadovali na nich úplatky. Měli za to ovlivňovat vyšetřování jejich hospodářské trestné činnosti. Vysoce organizovanou skupinu kryl i jeden policista z krajského ředitelství v Brně. Případ svým rozsahem připomíná kriminální činnost Berdychova gangu. Policistům hrozí až dvanáctileté tresty.
"Já bych za Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chtěl potvrdit, že bylo zahájeno trestní stíhání, v němž je obviněno celkem šest osob. Z toho je jeden současný policista, tří bývalí policisté a dvě civilní osoby. Jsou obviněni pro zvláště závažné zločiny účasti na organizované zločinecké skupině, vydírání, přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. V současné době je řízení vedeno vazebně. Okresní soud v Ostravě rozhodl o vzetí všech šesti obviněných do vazby,"
řekl ředitel odboru závažné kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. Ve vazbě tak skončil například bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie, dále zástupce vedoucího odboru policie Brno-venkov nebo nynější pracovník finančního úřadu. Státní zástupce nevyloučil, že během vyšetřování se objeví další podezřelí. V kauze figuruje i brněnský policista Michal Tofl, který byl vloni zastřelen. I on byl členem tohoto policejního gangu. Jak ale potvrdil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, na stopu gangu policisty přivedlo vyšetřování jiné vraždy. Obhájcem jednoho z obviněných při likvidaci tzv. bílého koně na Vysočině byl totiž bývalý policista Miloš Almásy, jehož chování se detektivům zdálo tak podezřelé, že ho začali sledovat."Toto podezření vyplynulo zejména při výsleších svědků, kterých se tento koncipient zúčastnil. Vzniklo zde podezření, že tento případ v Kraji Vysočina nebude ojedinělý, ale že by se mohlo jednat o další případy s celorepublikovým charakterem."
Kriminalisté postupně odhalili, že jde o vysoce organizovanou skupinu, která v Brně vyvíjela trestnou činnost už od r. 1998. Vyšetřování, na kterém se podíleli sami jihomoravští policisté, ale vázlo. Robert Šlachta potvrdil, že k průkaznějším výsledkům dospělo až poté, co se ho ujali pražští vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spolu s Inspekcí Policie ČR a pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci."Podle našeho zjištění, jak to mělo fungovat, osoby M.T. a M.A. vytipovaly osoby z řad podnikatelů, tyto osoby vydíraly, za finanční obnos jim nabízely části vyšetřovacích spisů či informace o připravovaných opatřeních orgánů činných v trestním řízení proti těmto osobám. Nabízely možnost ovlivnění výsledků trestního řízení vůči jejich osobám."
Policejní prezident Petr Lessy na páteční tiskové konferenci připustil, že tato kauza ukazuje na vážné selhání policie."Je to velmi závažný případ, který hovoří o tom, že i v Policii České republiky může dojít k takovýmto zločinům. Na druhé straně je pro mne pozitivní informací to, že i Policie ČR na základě svých vnitřních mechanismů odhalila tuto trestnou činnost."
Petr Lessy znovu upozornil na to, že Policii ČR hrozí razantní škrty v rozpočtu. Podle něj i to vede k existenční nejistotě mezi policisty a může u jednotlivců přispět k páchání trestné činnosti. Zároveň zdůraznil, že vyšetřování policejního gangu z Brna bude pokračovat systémem "padni, komu padni". Policisté vyzývají občany, kteří se mohli stát obětí tohoto gangu, aby se nebáli s policií spolupracovat a podat o této trestné činnosti svědectví.