Větší lákadlo pro filmaře

0:00
/
0:00

Ministr kultury Jiří Besser bude při projednávání rozpočtu na příští rok navrhovat, aby šlo na podporu filmových produkcí půl miliardy korun, což by bylo o 200 milionů více než na letošek. Podaří se mu tento husarský kousek, když se stát snaží šetřit, kde se jenom dá, a přitom na daních vybírá méně než očekával?

Michal Mejstřík
"Věřím, že se mi podaří při schvalování rozpočtu dát minimálně opět částku 300 milionů korun, budu požadovat 500 milionů korun na podporu filmových produkcí,"řekl před kamerami České televize ministr Besser v Karlových Varech, kde právě probíhá mezinárodní filmový festival. "To jsou peníze, které jsou jakoby papírově alokovány, ale de facto ony na sebe vydělají, ony vynesou pro stát ještě navíc minimálně 18, 20 procent. To znamená vlastně v tuto chvíli, když hovoříme třeba o 500 milionech, že stát na tom vydělá 700 milionů,"řekl k tomu ekonom, ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Mejstřík.

Pro letošek bylo na pobídky pro zahraniční filmaře vyčleněno 300 milionů, ale peníze jsou již vyčerpány. Ministr Besser připomněl, že loni bylo na pobídky ve státním rozpočtu 400 milionů korun, vyplatilo se však jen 178 milionů. "Bohužel, jako dvanáctá země Evropské unie jsme dostali výjimku až někdy koncem prvního pololetí roku, a proto ty alokované peníze nemohly filmové produkce u nás vyčerpat v plném rozsahu," uvedl ministr kultury.

Odborníci z produkční sféry ale upozorňují na řadu slabin současného systému pobídek pro filmaře a vyzvali k jeho změně. Za chybu označili například to, že pobídky jsou vázány na jeden kalendářní rok, avšak natáčení přitom může trvat déle. I proto v současné době fond láká spíš menší projekty, které se natočí za krátkou dobu, ale velké filmy se Česku vyhýbají. Dalším problémem je fakt, že podporu vyčleněnou na letošek filmové produkce vyčerpaly již v březnu, a stát tak přichází o další možnost přilákat do země zahraniční filmové štáby. Odborníci tvrdí, že kdyby nebyl objem pobídek limitován, investice filmového průmyslu v Česku by byly pětkrát až desetkrát vyšší a Česká republika by z toho profitovala.

Ministr kultury Jiří Besser přislíbil, že nový zákon o kinematografii by mohl jít do Poslanecké sněmovny v září. Nová právní norma upraví nejen financování filmu, ale také například označování filmových děl z hlediska věkové přístupnosti i fungování Státního fondu kinematografie:

Jiří Besser
"Je to od roku 1992 skutečně poprvé, kdy se nám daří i ve spolupráci s filmaři a všemi, kteří jsou zapojeni do kinematografie v České republice, aby vůbec takový zákon vznikl. Pro nás je velmi důležité, aby už bylo rozhodnuto o vysílání reklamy a o způsobu financování respektive kofinancování státního fondu."

Na další problém nejen filmařů upozornil předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad. Zcela oprávněně tvrdí, že zvýšená daň z přidané hodnoty a zvýšení příspěvku pro ochranný svaz autorský budou mít negativní vliv na český filmový průmysl, především pak na kina:

"No, bude to rána hlavně pro kina, která jsou první v řadě a pro která zvýšení DPH bude znamenat, že budou muset více odvést státu. Záleží na ekonomice jednotlivých provozovatelů kin, jak se s tím budou schopni vyrovnat sami, jak to budou muset převést na diváky, jak moc budou zvyšovat vstupné v rámci nějaké cenové politiky. Nedokážu to úplně odhadnout, ale samozřejmě těch 100, 150 milionů korun někde chybět bude."

Pavel Strnad
Asociace producentů podle Pavla Strnada podporuje Svaz knihkupců a nakladatelů. Ten už proti zvyšování daně z přidané hodnoty protestoval. Vyšší daň totiž podle jeho vedení povede ke krachu některých vydavatelství.

Prosadit ve státním rozpočtu na příští rok více peněz na pobídky pro filmaře nebude snadné i proto, že plnění letošního rozpočtu má docela vážné problémy. Daňové příjmy státu totiž sice meziročně rostou, ale méně než plánovalo ministerstvo financí. Pokud by vláda nedokázala udržet letošní schodek státního rozpočtu, který byl schválen ve výši 135 miliard korun, mohla by podle vicepremiéra a ministra obrany Alexandra Vondry padnout:

"My to máme nejenom v dodatku koaliční smlouvy, ale i ve vládním prohlášení. Skutečně je to jedna z klíčových věcí, které chceme dodržet. Já si myslím, že by mohla padnout vláda."

A to by zřejmě pohřbilo i plány na lepší systém pobídek pro filmaře.