Žena z emblému Poldovky zemřela před 85 lety
O Karlu Wittgensteinovi se na přelomu 19. a 20. století hovořilo jako o ocelovém králi. Patřil k nejvlivnějším podnikatelům v oboru těžkého průmyslu v rakousko-uherské monarchii. V roce 1889 založil v Kladně Poldinu huť. Jméno i světoznámý emblém - dnes bychom řekli logo - získala Poldovka po Wittgensteinově manželce Leopoldině. Mezi dětmi, které spolu manželé Wittgensteinovi vychovali, byl i slavný filosof Ludwig Wittgenstein. Knihu věnovanou slavnému průmyslníku a mecenáši Karlu Wittgensteinovi, v níž se připomíná i celá jeho rodina, vydalo kladenské sdružení Arteum.
"Ochranná známka Podliny hutě a Oceli Podliny hutě je profil Leopoldiny Wittgensteinové."
Koncern se v devadesátých letech v období privatizace rozpadl na samostatné jednotky, dodnes se táhnou soudní spory spojené s osobou posledního ředitele Vladimíra Stehlíka.
"Ochranná známka v současnosti patří Strojírnám Poldi, které opracovává ocel, vyrábí hřídele a pod. Je to jedna z částí bývalého komplexu Poldiny hutě, který se v roce 1996 uzavřel." Leopoldine Wittgensteinová zemřela před 65 lety. S manželem vychovali devět dětí. Karl se jim snažil vštípit rozhodnost, vůli k životu a smysl pro povinnost. Chtěl z nich mít dědice své říše a stejně schopné podnikatele. Žádný ze synů však netoužil jít v otcových šlépějích a on jim poskytl pramálo svobody k volbě."Čtyři z jeho synů spáchali sebevraždu a jeho nejmladší dcera se nikdy nevdala, protože do konce jeho života byla jeho opatrovatelkou. Ale na druhou stranu mu i pomáhala ve výběru obrazů, protože celá rodina díky tvrdší výchově i díky talentu byla umělecky zdatná, jestli to tak můžu říct."
Kniha z nakladatelství Arteum poprvé otiskuje paměti průmyslníka Karla Wittgensteina, biografickou studii posledního ředitele Muzea Poldi Jiřího Kovaříka a uměnovědný náhled do wittgensteinovského salonu od Radoslavy Schmelzové.