Boj s kůrovcem se na Šumavě změnil v boj s ochránci přírody
Nech brouka žít aneb Lidé se hádají, kůrovec se směje. I tak by se dala nazvat aktuální kauza nedovoleného použití jedů v Národním parku Šumava.
Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle zjištění ekologického Hnutí Duha používat v lesích napadených kůrovcem chemii, přestože k tomu nemá povolení. Důvodem byla údajná obava z dramatického šíření tohoto škodlivého brouka. Hlídky aktivistů našly podél lesních cest stovky otrávených lapáků a trojnožek. Lesníci potom tyto informace potvrdili. Vojtěch Kotecký z hnutí Duha Českému rozhlasu řekl, že insekticidy byly použity v bezzásahových zónách, dokonce v blízkosti turistických stezek, a to bez jakéhokoli varování.
"My jsme ty lapáky našli také v místech, která mají být ponechána divoké přírodě, v tzv. bezzásahových částech národního parku. V minulosti se používaly ojediněle jednotlivé kusy. My jsme už teď našli stovky lapáků a podle informací, které máme zevnitř správy národního parku, je jich v tuhle chvíli na Šumavě rozmístěno pět tisíc. Jsou jak v těch místech, která budou ponechána divoké přírodě, tak také například v těsné blízkosti vody. V jednom případě jsme je našli 50 metrů od rašeliniště."
Nový ředitel šumavského národního parku Jan Stráský nejprve popřel, že by byly lapáky s jedem rozmístěny na jeho příkaz. Vzápětí nato však otočil a přiznal, že zásah nařídil právě on. Sice prý požádal o výjimku, zatím ji ale nemá. A podle Bedřicha Moldána z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy by se takové výjimky vůbec neměly udělovat."Pokud jsou naše informace správné, tak skutečně došlo k použití pesticidů i v těch oblastech, kde by inscekticidy rozhodně neměly být používány. Odporuje to nejen tomu, co vyhlásil pan ministr Chalupa, ale i všem platným pravidlům včetně českých zákonů. Takže to je opravdu vážná věc a jestli se to potvrdí, myslím si, že by proti tomu měla Česká inspekce životního prostředí opravdu tvrdě zasáhnout."
Stráský se hájí tím, že bylo třeba jednat rázně, protože kůrovec se v šumavských lesích šíří jako mor. Chtěl prý zabránit ekologické kalamitě. V případném soudním sporu podle něj budou proti sobě stát role odpovědného hospodáře a role odpovědného ochránce přírody a případ bude zajímavým právním precedensem.
"Beru to jako prohřešek, který je způsoben byrokratickým postupem a takto, jak vám popisuji, reagoval na věcná zjištění. Opačný postup by znamenal ohrožení majetku jak správy národního parku, tak i ostatních vlastníků. Jsem přesvědčen, že výjimka bude vydána během několika dní."Povinnostmi zodpovědného hospodáře argumentuje i Stráského náměstek Jiří Mánek, který v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že ochrana pesticidy je na Šumavě jen jednou z použitých metod.
"Je zákonnou povinností hospodáře pečovat o svěřený státní majetek tak, aby předcházel všem možným škodám. A proto spáva národního parku přistoupila k tomu, že využila všechna možná ochranná opatření v boji proti lýkožroutu smrkovému. Je to celá kombinace nejúčinnějších metod, přičemž ano, otrávené lapáky a trojnožky jsou toho součástí."
Názor Hnutí Duha však zní, že jde o jasné porušení zákona. Ekologové navíc kritizují podivnou personální rošádu v Národním parku Šumava. Ředitel Stráský totiž odvolal náměstka Tomáše Hlavatého, který uděloval výjimky pro použití otrávených lapáků na kůrovce, a dosadil na post svého člověka. Podle hnutí je to jasný pokus o převzetí kontroly nad udělováním výjimek a jasný zásah do nezávislého rozhodování správního úředníka. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvedl, že celý případ už řeší nezávislá inspekce, a proto si počká na její zprávu.Ochráncům se však nelíbí ani nová mezistátní smlouva s Rakouskem, kterou podepsali zástupci ministerstva životního prostředí ve Vídni. Tato dohoda o spolupráci v oblasti ochrany lesa proti šíření lýkožrouta do Rakouska rozšiřuje ochranné pásmo v pralesech na české straně o několik set metrů, což ekologové považují za výsledek lobbingu Jihočeského kraje a záminku pro kácení stromů v oblasti šumavské Smrčiny.
Pokud jde o nepovolené použití biocidů k likvidaci kůrovce, to je nejspíš porušením předpisů a Česká inspekce životního prostředí by mohla dát Národnímu parku Šumava až milionovou pokutu. Na ředitele správy parku mezitím podal trestní oznámení plzeňský ekolog Martin Marek, podle kterého Jan Stráský spáchal hned dva trestné činy."Použití pesticidů v této oblasti je zakázáno zákonem a je možné pouze, pokud z tohoto zákona získá správa národního parku výjimku. To se v tomto případě nestalo. Podle mého názoru se Jan Stráský dopistil spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a trestného činu poškozování životního prostředí."