Malá nakladatelství to nemají lehké ani před zvýšením DPH
S jakými problémy se ještě před plánovaným zvýšením DPH potýkají malí nakladatelé knih? Na to se Michaela Vetešková z Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ptala jednoho z nich.
Martin Vopěnka začínal ve svém nakladatelství s pěti tituly za rok. "Pak se to stabilizovalo na deseti dvanácti knihách a dneska vydávám třicet knih ročně a mám se co otáčet, abych se tím uživil." Jeho nakladatelství patří k těm menším, kterých jsou v Česku stovky. Podobným vydáváním knížek se u nás podle Martina Vopěnky živí tak 400 lidí, on se zaměřuje na memoárovou literaturu i knížky pro děti.
"Úplně nejtěžší situace je už teď v dětské literatuře. To mám jako takový vývěsní štít, pokud něco vydávám pro děti, tak je to vždycky ta nejvyšší kvalita."
Čím je to způsobeno?
"Nevím, prostě je to tak pracné, že věnovat tu práci u dětské knížky něčemu nekvalitnímu by mi přišlo líto, protože ta dětská kniha je desetkrát pracnější než knihy pro dospělé."
Už dnes ale mají nakladatelé problém vejít se do ceny přijatelné pro rodiče a prarodiče dětí. Průměrná cena takové knihy může být maximálně 450 korun. Jak dodává spisovatel Vopěnka, rád by ušetřil třeba na tiskárně nebo na honoráři pro překladatele, aby nemusel zdražovat knížky. "Ceny tiskáren jsou v podstatě na stejné úrovni už deset let. Překladatelům jsem před 15 lety platil 130 korun na stránku a dneska jim platím 140 korun na stránku a je mi to líto a je mi to skoro trapné, že jim takto nízký honorář musím platit, tam už skutečně není kam dál jít."
Nejlevnější kvalitní knížka od malého nakladatele stojí asi 200 korun, s vyšší sazbou DPH její cena vzroste asi o 50 korun. I když 20% sazba na knížky neprošla a bude nižší, přesto se budou mít nakladatelé jako je Martin Vopěnka co otáčet.