Stavba netradičních betlémů není vůbec jednoduchá
K vánočnímu a novoročnímu času patří i návštěvy betlémů a vánočních výstav. My se dnes vypravíme za dvěma zajímavými betlémy. Jeden z nich stojí v Kryštofově Údolí a druhý v Tovačově. Lidé na výstavách už vidí konečný výsledek, my si přiblížíme, jak takové betlémy vznikají. Postavit je, není vůbec jednoduché.
Velice zajímavý je pak Jírův venkovní betlém, který měří na délku šestnáct metrů. V roce 1999 ho vytvořil známý malíř Josef Jíra. Stojí pod širým nebem naproti hostinci "U Kryštofa" avšak pouze v prosinci od začátku adventu do Tří králů v lednu. Betlém je v nadživotní velikosti, večer jej navíc osvětlují reflektory. O betlém i orloj se stará Martin Chaloupka. Dohlížel i na jeho sestavování a svolal k tomu téměř celou vesnici.
"Byl jsem docela překvapen, že i 11. rok je takový zájem, že se vesnice tady sejde. Betlémek musíme dovézt z městské stodoly, kde je uložený, pak se to musí poopravit a začít sestavovat."
Figury měří nejméně dva metry, ty největší mají dokonce dva metry třicet. Podobné sousoší existuje ještě jedno a to na Boučkově statku na Malé Skále. To je ale menší. Betlém v Kryštofově Údolí představuje triptych, který začíná vražděním neviňátek. Uprostřed stojí klasické jesličky a vše končí útěkem do Egypta. Postavit a rozebrat takový betlém není vůbec jednoduché, říkají místní."Až se to bude bourat, tak se tomu musím víc věnovat a lépe to označit. Pravda je, že za rok se to vždycky zapomene a vždycky je to objevná záležitost."
A protože byla při stavbě pořádná zima, chlapi jistě nepohrdli občerstvením, který přinášela jedno z místních žen. A co to bylo?
"Čaj a rum. Žádné jídlo, to si budou muset dojít za manželkami, ale čaj a rum je zatím dostačující na to, aby jim šla práce rychleji od ruky."
A od ruky jim to šlo stejně jako malíři Jírovi. Ten na betlému pracoval pod širou oblohou tři měsíce. A proč vzniklo právě v Kryštofově Údolí tolik betlémů. Byla to kdysi hornická vesnice a po ukončení těžby se lidé přeorientovali na zpracování dřeva a sousedé se trumfovali, kdo vyrobí nejhezší a nejpohyblivější jesličky.
Betlém v životní velikosti mají i na Přerovsku. Netvořili ho profesionálové, ale studenti řezbářské školy v Tovačově. Vznikal z lipového dřeva a zatím jsou hotové první čtyři figury. Na výrobě betlémů ve školních dílnách společně pracovali žáci dvou oborů - a to budoucí stolaři a řezbáři.
"Je to betlém v životní velikosti z lipového dřeva. Tento betlém chceme vystavovat jednak na našich tradičních vánočních výstavách v Tovačově, ale pokud budou mít zájem města našeho regionu, například Olomouc, jsme ochotni betlém zapůjčit třeba na náměstí, aby ho mohlo vidět co nejvíc lidí."Na betlému pracovalo asi 10 - 15 lidí, přičemž každý u nich má úplně jinou fantazii. Například Barbora je autorkou postavy Ježíška, na kterém pracovala několik týdnů.
"Mělo jít o novorozeně, ale spíš to vypadá na odrostlejší dítě. Má zkřížené nožky a plenku."
Letos měl betlém premiéru. Po krátkém vystavení v Tovačově se přesunul na vánoční trhy na olomoucké výstaviště Flora, které jsou tradičně spojené i s výstavou betlémů.