Vláda chce svěřit obcím kontrolu nad hazardem
Obce by měly dostat možnost regulovat sázkové hry v kasinu nebo videoloterijní terminály, na které se jejich obecně závazné vyhlášky dosud vztahovat nemohou. To je názor vlády, jejíž návrh novely loterijního zákona ovšem musí nyní schválit parlament.
I když by tedy svaz ještě našel možnosti vylepšení, podle Jecha si cení oněch rozhodujících pravomocí, které chce vláda nechat přenést na obce: "V té rovině vládního návrhu, tak tam jsme se shodli v tom, že je to vlastně první krok, který by učinil ty podmínečné kroky k tomu, aby ta obec mohla svým způsobem obecně závaznou vyhláškou se vyjádřit k hazardu. To znamená buď ho úplně zakázat nebo říct, kde bude. S tím jsme spokojeni, je to vlastně jeden z těch několika našich požadavků."
Obce by podle Jaromíra Jecha například také chtěly využívat určitou část výtěžku z hazardu. Tuto úpravu má ale přinést až nový loterijní zákon, který by podle ministra financí Miroslava Kalouska mohl být hotový na začátku příštího roku: "Nový loterijní zákon už pak nebude novelizovat tento starý a nevyhovující. To bude zcela nová právní úprava, kde se pochopitelně bude řešit i otázka zdanění a otázka podílu obcí na výtěžku z hazardních her."
Asociace provozovatelů kurzových sázek podle jejího předsedy Marka Hermana vládou aktuálně předložený návrh novely podporuje také, chybí jí tam ale několik věcí, například zákaz nelegálních provozovatelů, kteří se třeba skrývají pod hlavičkami občanských sdružení anebo působí z ciziny:"To jsou firmy, které podnikají ze zahraničí a nemají licenci, neplatí žádné odvody a ty peníze končí bůhvíkde. Pro nás je to obrovská nekalá konkurence, oni nám berou velký kus trhu. To je fatální chyba. Druhá věc je, my souhlasíme jednoznačně s pravomocemi obcí, to prostě ty obce musejí dostat větší pravomoci. Ale navrhovali jsme takzvané standardizované vyhlášky, to znamená aby přímo zákon říkal, podle jakých pravidel obce mohou povolovat nebo zakazovat hazard. To tam bohužel není."