Vydrží Nečasův kabinet čtyři roky?
Nový kabinet tedy známe a na jeho perspektivy se zeptáme politologa. Nejprve je ale slušné rozloučit se s vládou Jana Fischera, která místo očekávaných několika měsíců nakonec vládla déle než rok.
"Já myslím, že Fischerova vláda byla velmi úspěšná a velmi prospěšná. Protože za prvé splnila ten úplně nejzákladnější úkol, který jí byl dán, a to bylo jaksi suplovat za politiky v době, kdy politická reprezentace se nebyla schopna dohodnout na vytvoření vlády plně politické ani na způsobu, jakým by dospěla k předčasným volbám. A to, že Fischerova vláda v této době zemi stabilizovala a že se myslím zhostila toho úkolu dobře a klidně, to rozhodně musí být považováno za úspěch.
Pokud jde o ty jednotlivé úspěchy vlády, tak si myslím, že rozhodně k nim patří to, že se ujala vládnutí v době, kdy Česká republika byla viděna Evropskou unií velmi kriticky poté, co padla Topolánkova vláda uprostřed předsednictví. Vláda dovedla Českou republiku, a vlastně spolu s ní Evropskou unii, ke konci předsednictví velmi úspěšně. Byla schopna vyjednat při té příležitosti výjimku pro Irsko, aby se mohlo uskutečnit druhé irské hlasování. A pak také, a na to bychom neměli zapomenout, našla způsob, jak dojít ke kompromisu při schvalování Lisabonské smlouvy tak, aby tuto smlouvu mohl podepsat prezident republiky."
Skeptičtější je ale Pehe vůči nastupujícímu kabinetu Petra Nečase, v němž jako politolog navzdory podrobné koaliční smlouvě vidí četná úskalí, potenciálně ohrožující spolupráci tří stran:
"Já se obávám, že ta vláda nemá velkou šanci vydržet čtyři roky a to zejména proto, že to je vláda sestávající z jedné skutečné politické strany, která má dnes už po těch dvaceti letech v těch relativních měřítcích, dlouhé tradice, tedy Občanská demokratická strana, a ze dvou nových subjektů, které vlastně politickými stranami de facto zatím nejsou. Proto jsou taky vnitřně nečitelné a potenciálně velmi nestabilní. Myslím, si, že zejména Věci veřejné jsou poměrně velmi nečitelné. Takže tam se skrývá těch možných časovaných bomb celá řada. A myslím si, že to, co rozhodne o osudu této vlády, budou ty první zátěžové zkoušky, to znamená například podzimní volby do obecních zastupitelstev a do Senátu. Pokud by ty dvě nové strany právě proto, že se připojily k této vládě, a zase se to týká zejména Věcí veřejných, neuspěly v těch volbách tak, jak si představovaly, tak to může vyvolat v těch stranách paniku ohledně jejich další budoucnosti.Myslím si, že také bude hodně záležet na tom, jak se k těm plánovaným reformám, které jsou skutečně drastické, postaví veřejnost. A pokud by došlo k nějakým sociálním nepokojům, tak opět to může vyvolat v té vládě pnutí. Pokud by došlo k propadu popularity těch stran u veřejnost, bude platit to samé. Takže já se obávám, že ta vláda, ač má 118 křesel v poslanecké sněmovně, tak nebude zase až tak stabilní a to, co se jí nepodaří udělat v prvním půlroce nebo roce, tak to se jí možná podařit vůbec."