Ministr Dusík odchází z vlády kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov
Prezident Václav Klaus přijal demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka. Ten z vlády odešel poté, co se neshodl s premiérem Janem Fischerem na modernizaci elektrárny Prunéřov. Strana zelených, která Dusíka do kabinetu nominovala, ministra podpořila.
Ministr Dusík chce odstoupit kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov II. Zdůvodnil to tím, že v současné době není schopen rozhodnout v případu posouzení vlivů modernizace na životní prostředí. Ministerstvo mělo dát své stanovisko už začátkem ledna. Dusík však zadal nový posudek do Norska. Rozhodl se tak kvůli politickým a ekonomickým tlakům, které údajně pociťoval. Zaměstnavatelé i zaměstnanci totiž počátkem února jasně řekli, že si přejí zahájení modernizace elektrárny. Zahraniční studie měla k přestavbě Prunéřova několik připomínek.
"Po vyhodnocení té zprávy a možností jak dál v procesu postupovat, jsem dospěl k závěru, že je potřeba získat další informace ohledně realizace projektu, další informace o variantě, která by splňovala parametry té nejlepší z dostupných technik. A v případě, že ji investor není připraven provést, navrhnout kompenzace emisí, které vzniknou navíc. Proto by bylo potřeba více času. Nicméně, když jsem toto představil panu premiérovi, tak řekl, že je potřeba rozhodnout ihned, což já s čistým svědomím v tuto chvíli neumím a proto rezignuji." Společnost ČEZ plánuje elektrárnu modernizovat na účinnost 39 procent, ministerstvo životního prostředí žádá, aby dosáhla 42 procent. Podle expertů norské firmy DNV bude rozdíl znamenat o 200.000 tun emisí oxidu uhličitého ročně víc. Studie také odmítla některé argumenty ČEZu, že při modernizaci Prunéřova využije nejmodernější dostupné technologie tzv. BATy. Na to reagoval náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner."Ministerstvo životního prostředí nemá žádný legitimní a právní důvod nevydat kladné stanovisko EIA, tak jak byl projekt ministerstvu předložen. Ty tzv. BATy nejsou v současné době právně závazné. Čili my ústně deklarujeme, že by někdy v budoucnu měla tato pravidla platit a měli bychom se co nejvíce přiblížit těmto technologiím."
Na tiskové konferenci sklidil ministr Dusík za své rozhodnutí potlesk zástupců nevládních organizací. Také zelení za jeho rozhodnutím opustit vládu stojí. Předseda strany Ondřej Liška zároveň varoval před vlivem ČEZu na politiky a vládu."Je to firma, která ovlivňuje dění v této zemi, která ovlivňuje politické rozhodování do té míry, že se mu obávají postavit nejenom ministři vlády, ale i samotný premiér. A je to firma, která si buduje svoje paramilitární jednotky a buduje si tak svoje vlastní bezpečnostní síly. Toto všechno přece už dávno jsou příznaky toho, že zde není něco v pořádku."
A jak reagují na rozhodnutní ministra politici? ODS podle prvního místopředsedy Davida Vodrážky Dusíkova rezignace mrzí, nebyl prý špatným ministrem. Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil jednání Dusíka a Strany zelených za zkratkovité a nic neřešící. Současně ČSSD předpokládá, že Dusíkova rezignace povede k urychlené modernizaci elektrárny.