Výstava ve Strakově akademii vyvrací mýtus o nebojujících Češích
Češi bojovali naposledy u Lipan a možná ještě v bitvě na Bílé hoře - to je jeden z mýtů, které se snaží vyvrátit výstava Vojáci republiky v poli 1914 - 2010.
Výstavu ve Strakově akademii zahájil premiér Jan Fischer, který se i ve svém projevu o mýtu nebojujících Čechů zmínil:
"Buďme hrdí na naši legionářskou tradici a buďme této tradice hodni. Začněme tím, že se postavíme proti tomu negativnímu mýtu, že Češi nebojují. Přestaňme zahraniční mise považovat za něco v lepším případě zbytečného, v horším škodlivého. Zbavme se provinciálního předsudku, že národ našeho postavení a velikosti nemůže nikdy a nic ovlivnit. Osudy hrdinů, které dokumentuje tato výstava, totiž dokazují opak."
Autorem výstavy je historik Jiří Fidler, podle něj se návštěvník dozví především o uzlových bodech českých a československých vojenských dějin 20. století.
"Od vzniku dobrovolnických jednotek československých legií v Rusku, Francii, v Itálii, přes bojové akce v letech 1918 a 1919, kdy bylo vytvářeno Československo, bylo obsazováno pohraničí a kdy byla svedena válka o tu zemi pod Tatrami, zda se stane Slovenskem, nebo zůstane Felvidékem."
Nechybějí samozřejmě panely věnované mobilizaci z roku 1938 nebo II. světové válce."Poslední fáze je věnována období od roku 1989, ale upozorňuji, od ledna 1989, kdy po dlouhé době byli naši vojáci vysláni, ještě před listopadem, do akcí na ochranu míru v rámci OSN. Hned na to potom následovala vojenská akce, naše zapojení do války v Perském zálivu."
Výstava je sice umístěna v prostorách Úřadu vlády, kam se veřejnost nedostane, přesto si ji ale lidé budou moci prohlédnout. Lucie Wittlichová z Úřadu vlády upřesnila:
"Vždycky, když děláme výstavu, tak se snažíme ji zpřístupnit veřejnosti, protože jsme si vědomi, že když už se takové akce pořádají, byla by škoda, kdyby zůstaly uzavřené jen pro hosty a zaměstnance Úřadu vlády. Musím ale říct, že těch hostů je tolik, že ty výstavy mají nakonec tolik návštěvníků, jako nemají některé malé galerie. Nicméně budeme 7. března pořádat den otevřených dveří, kdy si zároveň připomeneme výročí narození T.G.Masaryka."
Úřad vlády chystá na letošek také výstavu Cesty české ústavnosti, která bude připomínat 90. výročí přijetí první československé ústavy. Kromě tohoto dokumentu si návštěvníci budou moci prohlédnout třeba i Říjnový diplom a další listiny, které se vztahují k české státnosti. Výstava bude otevřena ke konci února v Hrzánském paláci.