Sněmovnu blokují obstrukce

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Už jen tři měsíce zbývají Poslanecké sněmovně do konce poslední schůze před květnovými volbami. Ani při nejvyšším myslitelném nasazení by za tu dobu poslanci nemohli stihnout projednat všechny připravené a podané návrhy zákonů, z nichž velká část tím takzvaně spadne pod stůl. Současné pracovní tempo sněmovny ale navíc v žádném případě nelze nazvat vysokým.

Foto: ČTK
Sněmovna začala jednat bez obstrukcí, oznamovala ve své zprávě Česká tisková kancelář ve čtvrtek dopoledne v 10. hodin. Ani ne o 40 minut později už ČTK sdělovala, že poslanci vydrželi pracovat bez obstrukcí necelou hodinu. Zdržováním je poznamenaná celá schůze, a má podobu debat o programu jednání, o jeho dalších změnách, o tom, zda po 19. hodině lze jenom debatovat, nebo také hlasovat, jindy je zase po uzavření obecné rozpravy otázka opět nastolena a probírána.

Předseda sněmovny, sociální demokrat Miloslav Vlček, ale podle svých slov nemá možnost s tím něco udělat: "Z vedení Poslanecké sněmovny se nám to těžko ovlivňuje, protože to, co se děje na jednání Poslanecké sněmovny, všechno umožňuje jednací řád. A poslanci toho využívají. Při některých jednáních to využívala levice, teď to využívá pravice. Takže já si myslím, že je to v rámci jednacího řádu. Dodržujeme jeho ustanovení, neporušujeme jednací řád. Že se to využívá do těch jednotlivých detailů a do toho důsledku, to umožňuje ten jednací řád a s tím těžko něco vedení Poslanecké sněmovny udělá."

Zejména ODS se tak podle vyjádření jejích představitelů snaží zabránit přijímání špatných zákonů, které by prohloubily schodek státního rozpočtu. Ve středu se levice pokusila obstrukce omezit a schválila, že v diskusi může každý poslanec mluvit maximálně deset minut a vystoupit může nejvýš dvakrát. Na místopředsedu ODS Petra Nečase se ovšem vztahovala výjimka, protože přednášel stanovisko poslaneckého klubu. Ten například obsáhle navrhoval jednat o údajné korupci při pronájmu stíhaček Gripen.

Na tuto debatu sice nedošlo, ale kvůli jiným diskusím se poslanci nedostali ani k zákonům. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová pak v devět večer jednání ukončila. I přes nesouhlas sociálních demokratů. Předseda jejich klubu Bohuslav Sobotka si postěžoval: "Vyhověli jsme celodennímu naléhání ODS na to, abychom kauzu Gripen zařadili. Já jsem ten návrh předložil a přes naše protesty místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS paní Němcová schůzi nečekaně přerušila. Všechny pevně zařazené body, včetně bodu, který se týká kauzy Gripen vlastně ztrácí pořadí v rámci této schůze Poslanecké sněmovny."

Postup ODS se už nelíbí ani lidovcům, kteří chtějí s levicí schválit například opětovné zvýšení mateřské. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda už v úterý řekl: "Například zákon o Státním fondu rozvoje bydlení – ten bychom mohli dneska schválit a ten by pomohl malým a středním podnikatelům. Nebo tady už zákon o omezení hazardu, otázka mateřské a podobně. A nedojde na tyto zákony, jak to vypadá, protože tato obstrukce povede k tomu, že je sněmovna úplně paralyzovaná, nefunguje. A výsledek bude, že budou svolávány asi mimořádné schůze, na zcela konkrétní návrhy zákonů, protože to je asi jediná cesta, jak přinutíme poslance hlasovat o zákonech."

A tak se skutečně například už v úterý sejde mimořádná schůze sněmovny, iniciovaná ČSSD, na které by poslanci měli projednat vládní protikorupční balíček i předlohy levice a KDU-ČSL.