Z krajanského tisku

tisk_2009.jpg
0:00
/
0:00

Obchodní společnost Radio Daruvar není s to dále snášet výlohy na českou redakci, a protože na český menšinový pořad nezískal ani prostředky od rady pro elektronická média, je vedení rádia rozhodnuto tento pořad zrušit, informuje týdeník Jednota.

Svaz Čechů i nakladatelství Jednota ale získávají prostředky na svou činnost přísně účelově a nemohou na rozhlasový pořad žádné peníze vyčlenit, s žádostí o pomoc budou proto osloveny regionální orgány a předseda rady pro národností menšiny Chorvatské republiky, dodává list.


V době připomínek půlstoletí od vzniku praotce českého bigbítu, legendárních Sputniků, přináší Klub - kulturní měsíčník Čechů a Slováků v Rakousku– obsáhlý rozhovor se spoluzakladatelem této první československé rock´n´rollové kapely Tomislavem Vašíčkem. Po vzpomínkách na svéráznou dobu přelomu 50. a 60. let se dostává ke svému rozhodnutí odjet hned po srpnu 1968 do Rakouska - spolu s tehdy novomanželkou, jinak také zpěvačkou Sputniků. Kromě pohledu na přijíždějící tanky je hnal také jejich rodinný původ a v neposlední řadě fakt, že Vašíček spolu s jeho ženou Taťánou patřili mezi první členy Klubu angažovaných nestraníků.

A nakonec se dovídáme, že emigraci si nezvolil jen Tomislav Vašíček, ale také Zdeněk Leiš, který vymyslel název Sputnici, si vybral jako svůj nový domov Austrálii. Saxofonista Jan Obermayer odešel do Německa, basista Jirka Koníček do Ameriky a jeden z textařů skupiny Ivan Jonáš skončil ve Švédsku. Pokud jde o manžele Vašíčkovy, svou hudební štafetu předali dětem a jejich dcera Caroline je dnes oblíbenou rakouskou muzikálovou hvězdou, která mluví česky, dodává Klub.


Výkonný výbor Českého a slovenského sdružení v Kanadě se na svém zasedání koncem listopadu zabýval také děním kolem osoby ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů ČR Pavla Žáčka. Vzhledem k tomu, že Sdružení vznik ústavu důsledně podporovalo, cítilo potřebu promluvit i k připravované změně osoby ředitele, informuje Nový domov a dodává, že zřejmě i pod tlakem názoru ČSSK byl Žáček ve funkci zatím ponechán.

List dále v plném znění otiskuje dopis, kterým se jménem Sdružení jeho předseda Miloš Šuchma obrátil na členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, a ve kterém vznáší argumenty ve prospěch ponechání Pavla Žáčka ve funkci ředitele ústavu.


Sydney
Novozélandské Střípky se vracejí k říjnovému rozhodnutí české vlády kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva zahraničních věcí uzavřít generální konzulát v Sydney. Toto rozhodnutí časopis označuje za nepochopitelné a vyvolávající reakce české komunity jak v Austrálii, tak na Novém Zélandě, kde již velké množství členů ČS klubu připojilo svůj podpis k petici o zachování konzulátu. Střípky v závěru nabízejí možnost připojit se k petici prostřednictvím webové stránky ČS country klubu v Sydney.


Od konce září si děti z české školky Ferda Mravenec v chorvatském Daruvaru hrají na novém hřišti. Jako jeden ze svých největších projektů posledních let realizoval toto hřiště Československý ústav zahraniční, píše jeho bulletin.


Jednota informuje o návštěvě Ivo Martince z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, jehož cílem bylo seznámit se s výukou českého jazyka v jinojazyčném prostředí. Mimo jiné nakrátko prozkoumal prostředí daruvarských i záhřebských Čechů. Zejména v Záhřebu, metropoli Chorvatska, má čeština svá specifika, jde ale o obdivuhodný fenomén, že se jí tak daří, cituje Jednota Dr. Martince, který vyzvedává, jak se česká menšina zcela integrovala a přitom si je nadále vědoma svého původu.


Město Cleveland ve státě Ohio v USA se pyšní Clevelandskými kulturními zahradami, které byly od roku 1900 budovány jako zahrady všech národností, které vytvořily americký národ. Česká zahrada

Kulturní zahrada v Clevelandu
byla dokončena v roce 1935 a z dvaceti dosud hotových je rozlohou třetí největší, informuje bulletin Československého ústavu zahraničního.

Připomíná také, že část obvodu kruhového trávníku tvoří ozdobná stěna, do níž jsou zasazeny skulptury českých velikánů – Jana Amose Komenského, Františka Palackého, Jana Evangelisty Purkyně, Boženy Němcové, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Miroslava Tyrše, Jindřicha Šimona Baara a Tomáše Garrigua Masaryka. Autorem všech skulptur je sochař českého původu, clevelandský rodák, Frank L. Jirouch, dodává bulletin.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio